| Naiky3Run4 a întrebat:

Salutare, tocmai am luat un LG optimus l9 si vreau sa stiu daca acest telefon necesita FORMATAREA bateriei? La unele trebuie la altele nu. Trebuie sa-l tin la prima incarcare vreo 12 ore la incarcat? Sau e suficient sa il scot cand bateria este incracata 100%?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Formatarea bateriei de telefon se facea la vechile telefoane ce aveau baterie Ni-Cd dar acum toate telefoanele au baterie Li-Ion sau Li-Polymer si nu mai este nevoie sa formatezi bateria la cumpararea telefonului.

4 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

La telefoanele noi nu mai trebuie facuta formatarea bateriei la cumpararea telefonului.

| untu a răspuns:

La toate telefoanele mobile noi, prima data trebuie sa incarci bacteria dupa golire 12 ore, apoi sa-l scoti si folosesti mobilul pana la golirea bateriei si va trebui sa reincarci iarasi la 12 ore timp de 3-4 ori de incarcat si apoi poti sa incarci cat timp vrei pana la 100%!

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Mai intereseaza-te.Formatarea bateriei de telefon se facea la vechile telefoane ce aveau baterie Ni-Cd dar acum toate telefoanele au baterie Li-Ion sau Li-Polymer si nu mai este nevoie sa formatezi bateria la cumpararea telefonului.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună seara, din câte am înţeles la noile smartphone-urile nu trebuie să-i mai faci formatarea dar nu pierzi nimic, eu spus să o faci de 12 ani şi totul va fi în regulă.
O seară bună!