| Mojo18 a întrebat:

Este o tablita care escaladori mai exact cei de pe munte o folosesc pentru a atrage atentia la alte persoane folosind acea tablita reflectand raza soarelui in ochii celor care vor sa le atraga atentia, stie cineva cum se numeste acea tablita mai exact? Am tot cautat pe google si n-am gasit.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a atrage atentia se folosesc haine de culoare tipatoare, reflectorizante, precum si dispozitive de semnalizare (lampi, rachete, foc, fum etc.) precum si de comunicare (statii de radioemisie-receptie, telefon mobil).
Cel mai important insa este anuntarea salvamontilor inainte de a plecare, cand le spui exact numarul si pregatirea persoanelor din grup, traseul ce vreti sa parcurgeti, echipamentul si proviziile de care dispuneti, precum si alte detalii ce vi se cer.

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai informatii false! nu exista in escalada un astfel de dispozitiv de avertizare!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cataratori; nu escaladori!