| Strongman a întrebat:

Esti pe cale sa postezi un mesaj care poate incuraja pirateria si distributia ilegala de materiale pe internet. Legea nr. 8 din 1996, privind dreptul de autor si drepturile conexe, a fost modificata semnificativ prin Legea nr. 285 din 2004, prin OUG nr. 123 din 2005, precum si prin Legea nr. 329 din 2006, iar tu ai putea sa te afli in situatia de a le incalca acum.

In ipoteza unei actiuni pe cale legala, TPU.ro este obligat sa furnizeze IP-ul tau (**.**.**.**) si restul datelor de identificare si informatiilor despre tine.
Esti sigur ca doresti sa postezi acest mesaj si iti asumi toate riscurile? intrebarea e : ce poti pati cu adevarat? e grav? dau funda!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de grav, in legea 8/1996, cu multele modificari ulterioare, sunt prevazute mai multe infractiuni si contraventii, iti citez numai doua:
"ART.139^8.Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda punerea la dispoziţia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte reţele de calculatoare, fãrã consimţãmântul titularilor de drepturi, a operelor sau a produselor purtãtoare de drepturi conexe ori de drepturi sui-generis ale fabricantilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel încât publicul sa le poatã accesa în orice loc sau în orice moment ales în mod individual.
ART.139^9.Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda reproducerea neautorizata pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator în oricare dintre urmãtoarele modalitãţi: instalare, stocare, rulare sau executare, afişare ori transmitere în reţea interna."
De asemenea cateva infractiuni sunt prevazute si in Titlul III din Legea 161/2003. Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca intr-adevar incalci legea respectiva (citeste-o ca sa te asiguri) si la un moment dat altcineva implicat in aceeasi infractiune este prins, va veni politia si la tine. Ce poti pati? Ti se va sigila computerul si daca in el exista informatii furate (programe crackuite, fara licenta, filme, muzica, carti care nu au fost cumparate) poti fi pedepsit penal, plus ca vei plati despagubiri (tu sa parintii tai) pentru cei pagubiti. Normal ca este grav, este hotie si se pedepseste.

| William a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e hotie. Hotie ii spun astia care au facut legile, hotia adevarata e sa iei ceva fara acordul proprietarului, nu sa iei ceva ce proprietarul iti da fara sa mai platesti celui ce a facut acel obiect.

| Brigaela a răspuns (pentru William):

Cum poti ajunge proprietar al muncii cuiva fara acordul lui?

| William a răspuns (pentru Brigaela):

In cazul jocurilor piratate poti sa copiezi pe un CD jocul de la cineva care a cumparat CD original. Nu e furt dar se considera piraterie. Legi tampite date de oameni tampiti.

| Brigaela a răspuns (pentru William):

Nu e deloc o lege tampita. Cand cumperi o carte, de exemplu, te angajezi automat ca nu o sa o copiezi pentru a o vinde. O poti imprumuta prietenilor, dar nu poti vinde exemplare copiate. Asa este si cu jocul. cand cumperi CD-ul, te angajezi automat ca nu il vinzi mai departe multiplicat. daca o faci, e furt pe fata.

| William a răspuns (pentru Brigaela):

Da, dar daca eu vreau un joc ca sa ma joc nu sa il vand si merg la un prieten si il copiez pe CD si ma joc nu e nimic rau decat ilegal.

| Brigaela a răspuns (pentru William):

Corect, daca nu ai beneficii financiare din asta si te asiguri ca nici prietenul tau nu are (raspunzi de asta).

| unknownn a răspuns:

Legea aceea este nula in Romania.Crezi ca vor aia sa te salte ca ai downloadat un film porno piratat? Nu maica, te salta daca faci avere din treaba asta(cand zic avere nu ma refer la 1 mil euro, cateva zeci...)

| eandopuncttk a răspuns:

Copy paste happy

| 0rlando a răspuns:

Amendă mare. Despăgubiri. Închisoare, dacă ai peste 18 ani. Ți se confiscă calculatorul.

| boogdan91 a răspuns:

Mi -a aparut si mie mesajul asta la niste link uri sau cuvinte.nu stiu ce se poate intampla acum, dar cand va fi valabila ACTA atunci se va intampla ceva laughing

| DarkAngell a răspuns:

Pai cam e grav. de xp daca postezi cv piratat TPU iti da ip la politie sau la alt cineva si astia te aresteaza sau iti da amenda. funda?

| Marian3rd a răspuns:

Sunt alti care au site-uri special pentru asa ceva iar tu ca postezi un link chiar crezi ca te va **** careva, si mai ales in Romania?