| мιcυтѕαααα a întrebat:

Eu si cu colega mea, Andreea, avem un conflict. Este geloasa pe mine ca sunt cea mai buna prietena, a Ioanei (o alta colega). Se uita cu ochi rai la mine si ii zice Ioanei sa vina cu ea. Ioana vine si eu raman singura. Plus ca ma mai si barfeste ei... In plus si eu ii spun lucruri urate Ioanei despre ea dar nu in mod intentionat. De nervi! Cum putem rezolva acest conflict?

Răspuns Câştigător
| teo18 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbiti cu calm, si sa incerci sa devii prietena mai buna si cu Andreea, si in acest mod n-ai mai fi singura!
Lasa si tu de la tine, si ai sa vezi ca nu vei mai ramane singura, si nu uita! Vorba buna este cel mai bun lucru care te poate rezolva!
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| KirigayaKirito a răspuns:

Daca faceti asa intre voi inseamna ca nu sunteti prietene! Tu cere-ti scuze, nu astepta sa iti ceara ele! Fi tu mai despteapta, daca isi cer si ele totul va fi bine daca nu inseamna ca nu sunt prietenele tale adevarate, ele ar trebui sa fie alaturi de tine oricand si oriunde si daca gresesti sa te ajute sa indrepti asta! Sti cum se zice, Doamne fereste-ma de prieteni ca de dusmani ma feresc singur! bft :*

| DarkFromGrave a răspuns:

Colega ta Andreea ii e probabil teama sa fie singura. Ar fi 3 chesti de facut in cazul asta.
1. Nu mai spune lucruri urate de ea, conflictul va lua amploare
2. Incearca sa-i explici Andreei ca nu ii esti inamica.
Daca asta nu merge atunci :
3. Ignoro pur si simplu, va tacea odata si odata

^-^ nu sunt multe alternative, dar de cele mai multe ori oameni calora le e teama sa fie singuri se tem si sa fie moi in fata altora ^-^

Sper ca te-am ajutat!

| Day19 a răspuns:

Stiu prin ce treci pentru ca si mie mi s-a intamplat acelasi lucru! Cel mai bine e sa nu o bagi in seama pe Andreea si daca Ioana se comporta asa cu tine nu ar mai trebui sa vorbesti cu ea si daca te tradeaza asa inseamna ca nu merita sa-ti fie prietena si ar trebui sa le lasi pe ambele in pace pana ce se vor,, calma apele".
Eu asa am facut si a mers destul de bine!
SPER SA AI SUCCES!

| xDoMo a răspuns:

Vorbeste cu ea... ca Ioana nu e un premiu... e totusi o fata

| Ralluca25 a răspuns:

Bună!
Dacă sunteți prietene nu ar trebui să vă bârfiți.
Toate 3 puteți fi prietene. Vorbește cu ele, spune-le că poți să mai multe prietene. O prietenie nu se dovedește prin lucruri de genu : gelozie, bârfă, răzbunare etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! happy

In primul rand nu trebuie sa te ascunzi si sa incerci sa tii in tine happy
Ar trebuii sa te duci la acea Andree si sa ii zici sa nu te mai barfeasca si sa te jigneasca! Si mai ales sa nu incerce sa va desparta pe tine si Ioana!
Pe de-o alta parte, fara suparare ca iti spun dar Ioana te foloseste. Daca esti prietena ei cea mai buna. nu ar trebui sa se lase influentata de Andreea, parerea mea. Ar trebuii sa iti ia apararea, sa fiti " ca doua surori" sa spun asa.
Asta inseamna sa fii CMBP cu cineva.
Funda? love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi vorbi cu prietena ta cea mai bună şi să-i spui că te simţi nasol când pleacă cu Andreea şi că ştii ca te bârfeşte şi nu ţi se pare tocmai okay. legat de andreea, o poţi întreba care este motivul pentru care nu te suferă ( asta dacă nu cumva îl şti şi nu ne-ai spus ).

| BlueDog a răspuns:

Incearca sa vezi care sunt punctele comune intre voi, ce va place si ce nu va place, discutati mai mult pe ceea ce aveti in comun. Si nu se stie, poate o poti scoate la capat dar, nu uita cu unele persoane chiar nu se poate sta de vorba.

| lrls a răspuns:

Pai depinde de la ce s-a pornit conflictul.incearca sa vorbesti cu ea.

| elizzu a răspuns:

Ce clasa esti? adica depinde pentru ca sa stii cum sa reactioneziwinking de ex, poti sa nu o bagi in seama o spatamana si nici sa nu te bagi in vreun conflict, sa-ti vezi de viata ta si iti garantez ca andreea isi va cere scuze de la tinewinking sau poti sa-i spui andreea ca este viata ta si sa nu se bage, sincer acum, tu alegi ce prieteni sa ai si nu e treaba ei. a si daca te barfeste nu ai nimic ce sa faci, decat sa o barfesti si tu pe ea smug da ai grija ca sa nu se supere ioana pe tine. a si de exemplu ca sa o iei pe ioana de partea ta, invint-o in parc inainte de scoala, sun-o s-o mai intrebi de vreo tema sau invit-o la tine acasa. Andreei spune-i ca daca duce lipsa de prieteni, macar sa nu iti strice si tie prietenia cu ioana happy succes love struck