| anonim_4396 a întrebat:

Exista Dumnezeu? Vreau un raspuns concret si care poate fi demonstrat sau eventual experiente proprii prin care ati ajuns la concluzia ca este un Dumnezeu acolo sus. Va rog fara pasaje din Biblie... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Da, exista Dumnezeu.Iti spun si tie ce am spus si altora. Daca vrei sa afli daca exista Dumnezeu, trebuie sa-ti pui niste intrebari.De exemplu:Cine a creat Universul, cu tot ce e in el? Cum e posibil ca tu sa pui in pamant doar o samanta, si dupa catva timp, sa rasara o planta de o frumusete iesita din comun? Cum e posibil ca din unirea a doua celule, sa se nasca o fiinta(fie om, animal etc.)? Cum a luat fiinta omul(cu atatea organe si substante in el)? Cine a facut posibile aceste lucruri? Ele nu se puteau realiza singure, nu?
Chiar daca Dumnezeu nu poate fi perceput cu ajutorul simturilor(auz, vaz etc.), poate fi perceput prin credinta, dragoste, rugaciune.
Am invatat ca Dumnezeu exista si din experienta proprie.Eu,la varsta de 1, 11 ani, am avut niste probleme de sanatate destul de serioase, din care nu se astepta nimeni sa scap. Bunica mea, fiind credincioasa, si frecventand biserica, a pus sa se dea slujbe la mai multe biserici pentru mine. Ulterior, si eu m-am rugat ca acel cosmar sa se termine, si, iaca-ta-ma, am 25 de ani, si sunt foarte bine.
Cand am dat admitere la liceu, m-am rugat lui Dumnezeu sa ma ajute la examene, si m-a ajutat, cu toate ca eu nu prea invatam pe atunci, decat prea putin.
Acum 4 ani, la fel.Am avut iarasi probleme de sanatate, cam la fel de serioase, ca si cele de acum 23 de ani. M-am rugat lui Dumnezeu sa ma ajute, si m-a ajutat, chiar daca nu de la prima rugaciune.
Faptul ca uneori9chiar daca ne rugam), lucrurile nu se petrec asa cum am vrea noi, cum consideram noi ca e bine, e pentru ca nu este bine pentru noi ca acele lucruri sa se petreaca in momentul respectiv, si in modul in care ne dorim noi.de exemplu:daca ai pierdut un autobuz care, mai tarziu, este implicat intr-un accident, ce crezi? Ar fi trebuit sa-l prinzi, sau e mai bine ca ti-a scapat? sau, daca intarzii 5-10 minute la serviciu sau la scoala, si, cand ajungi, gasesti totul in flacari, ce zici? E ghinion sau noroc? Si lista poate continua.
Asa ca nu te indoi de existenta lui Dumnezeu din nici un motiv!

30 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ramane la decizia ta sa alegi daca o sa crezi sau nu.Dovezi ca exista exista.Nu prea sunt dovezi ca nu exista.Ateii vor veni si vor spune sigur ca nu exista foarte convinsi iar crestinii ca exista fiecare sustinandu-si punctul de vedere. Daca vei intelege bine religia nu o vei mai contesta.Multi oameni de stiinta spun ca este 100% probabil ca exista un Creator, o putere superioare.Chiar si logica demonstreaza ca trebuie sa existe Cineva care sa le fi facut pe toate.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt foarte multe dovezi, am citit foarte multe lucruri care m-au convins ca exista Dumnezeu. Un om nu te poate convinge ca exista sau nu si chiar tu poti sa te convingi.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Daca exista Dumnezeu asta de care vorbiti voi inseamna ca e un Dumnezeu acre sta pe un nor, eventual fumeaza un joint si se joaca de'a omoratul oamenilor cand se plictiseste rolling eyes
Deschideti ochii oameni buni...eu nu zic ca nu exista Dumnezeu... poate exista sau a existat... da viata tu ti'o faci nu Dumnezeu... tu ti'o distrugi nu pentru ca ai pacatuit te pedepseste Dumnezeu...pe Pamant tu esti Dumnezeul tau si atat...nu mai credeti ni toate porcariile(biblia) si studiati inainte sa deschideti gura...de ce crestinii zic "Religia se bazeaza pe a crede nu pe a cerceta!"? Pai daca nu ar fi nimic de ascuns nu ar zice asta...traiti'va viata oameni buni ca numai voi raspundeti de ea...si stati linistiti ca nu va pedepseste nimeni daca pacatuiti...sau chiar credeti ca o sa ajungeti in iad rolling on the floor... v'ati uitat prea mult la desene unii...si nu inteleg de ce i'ati dat la @alllinna stupid pentru ca aceasta intrebare a fost adresata atat celor care cred in Dumnezeu cat si celor care nu cred in el... e parerea fiecaruia si nu avem dreptul sa judecam...atata va spun... Dumnezeu ala in care credeti voi iubeste pe toata lumea...atunci de ce in conceptia voastra ar exista un iad in care Dumnezeu ii trimite pe pacatosi? Daca ai un copil si ajunge un drogat si jumatate tu ce faci il arzi pe rug sau il iubesti in continuare si esti alaturi de el incercand sa'l ajuti? de ce atatea fete violate in lume, de ce atatea accidente, de ce atatea avorturi, de ce atatea femei care nu pot sa aiba copii, de ce atatia copilasi care mor la cateva luni? Deschideti ochii si traiti viata...ca si eu chiar daca nu cred in biblie asta nu inseamna ca ucid, ca mint sau ce mai zic poruncile voastre...sunt un om normal care isi traieste viata si sunt raspunzatoare pentru toate faptele mele...

| emy a răspuns:

@eluveitiebig grinragul/a meu/a, cu ce este vinovat Dumnezeu ca oamenii au facut si fac rau? El a creat omul ca sa fie liber, i-a dat posibilitatea de a alege intre bine si rau. Ce vina are El ca omul a ales sa faca rau? Si, referitor la pedepse:un parinte, atunci cand copilul lui o ia pe cai gresite, nu-l cearta, nu-l pedepseste pentru a se indreptaSau il lasa sa-si faca rau in continuare lui, dar si altora? Sau faptul ca il cearta, inseamna ca nu-l iubeste? Referitor la iad:normal ca nu exista ca si loc, ci este, de fapt, o stare a celui pacatos, a celui care sta departe de Dumnezeu, ceea ce risti si tu sa traiesti.Asa ca ai grija si gandeste-te putin la toate astea!

| ralucaralu a răspuns:

Ce intrebare...eu cred ca totusi exista

| Cryssy a răspuns:

Mai oameni buni, cum sa nu existe Dumnezeu? :O ...Normal ca exista... Datorita lui Dumnezeu existam si noi... Fara Dumnezeu nu exista nimic.

regis
| regis a răspuns:

Pai tu vrei sa demonstreze copiii de pe TPU ce nu au putut demonstra generatii intregi de teologi, filosofi, oameni de stiinta samd... Scuza-ma, dar abia reusesc sa nu pufnesc in ras...

| zerozero a răspuns:

Deci?

| zerozero a răspuns:

Eu sunt confuz. Daca exista de ce nu da un semn sa stie toti ca exista, dar faptul ca ii place sa stea pe "invisible" ma face sa stau pe ganduri. exista sau nu exista?!

| christabell a răspuns:

De acord cu ce a spus Alina! In plus, mereu am fost intrigata de o expresie a celor credinciosi:la orice fenomen natural, cum ar fi ploi abundente, seceta, tornade, cutremure, ei afirma "d-zeu ne bate". Ma intreb atunci:cum pot iubi pe cine ii "bate", ii pedepseste, le curma viata celor dragi uneori in chinuri, cu toate ca sunt credinciosi?

| lifeForJesus a răspuns:

DA! Exista D-zeu! Pe mine ma ajutat foarte mult, atunci cand am avut mai multa nevoie de EL! Nu vreau sa intru in amanunte! Peace!

| lifeForJesus a răspuns:

TriZeN @ Noi stim ca exista(vorbesc de ce-i ce cred) asta e partea interesanta! Nici noi nu l-am vazut si credem in el, avem linistea sufleteasca, si cred ca asta conteaza cel mai mult!

| danutzsan a răspuns:

Vrei raspunsuri concrete, experiente traite si daca se poate si demonstrate, tu chiar nu ai trait lucruri pe care nu le-ai putut explica? care ti-au dat de gandit, care au schimbat ceva in viata ta? nu este nevoie ca cineva sa iti demonstreze existenta lui Dumnezeu. daca nu crezi fara exemple, nu ai sa crezi nici cu exemple. Tu ce crezi? exista?

| Dreamgirl a răspuns:

Draga Trizen...pentru mine care cred si Dumnezeu este totul, m-a ajutat mereu, am avut probleme grave de sanatate inca de mica.si m-a ajutat enorm...nu pot sa inteleg cum ai putea sa nu crezi, faptul ca in fiecare zi ne trezim si ca fiecare ghiocel si copac infloreste acestea sunt numai prin Voia Lui!
Necazurile si faptul ca sunt copii bolnavi sica noi suferim de multe ori, nu se intampla datorita Lui, datorita faptelor noastre uneori si datorita aceluia care doreste sa faca doar rau si stim cu toii cine este.
Dumnezeu este dragoste, bucurie, este totul.
Spuneai ca nu da nici un semn... El lasa la libera noastra alegere, daca credem sau nu.semne sunt...trebuie doar sa deschidem cu atentie ochii si sa lasam inima sa decida!
Sper ca raspunsul acesta sa iti fie de folos...happy

| yoannah a răspuns:

Normal ca Dumnezeu existaa...
Pai sincer... sunt atat e multe situatii in care m-a ajutat Dumnezeu...
O data... chiar m-am mirat si eu...
Am ploecat in ungaria cu parintii... si cu mai multi prieteni.
Si era si un baiat:Xdrooling frumos fok:X
si m-am rugat la Dumnezeu sa stea cat mai aproape de mine in autocarlaughing
Si a stat chiar in fata meawinking
Apoi... la pensiune... m-am rugat sa aiba camera langa a mea... sau cel puțin sa stam în același hotel.
Si CULMEA! am fost vecini de balcon:X
Sincer... chiar exista Dumnezeuwinking

| yoannah a răspuns:

@ christabell:
Dumnezeul e ca un parinte... de fapt chiar e parintele nostru...
Ca sa ne invatam minte... mai trebuie sa fim si certati putinstraight face
Poti tu sa afirmi ca parintii tai nu te-au certat/batut atunci cand ai gresit?raised eyebrows
Si atunci cand au facut-o nu i-ai mai iubit... Serios acum...straight face
Byye!:*

| yoannah a răspuns:

@ allina:
ti-ai pierdut credinta pentru ca ti-a luat parintii de la varsta de 50 de ani nu?
si in acel moment ai constatat tu ca nu mai exista?raised eyebrows
dar sunt mii de copii in lumea asta... fara parintistraight face
Parintii lor sunt morti...de cand erau mici.
Poate nici macar nu i-au cunoscu... dar copiii astia... se roaga in fiecare seara pentru parintii lor.
Si copiii aia ajung mari, le ajuta Dumnezeu. unora cel putin.
Si daca te intrebi de ce i-a luat Dumnezeu... nu pentru ca asa trebuie... din cauza pacatelor lor sau ale parintilor lorstraight face
Si copiii tai vor avea de suferit daca continui sa nu crezi in Dumnezeustraight face
Concluziile le tragi tustraight face

| pysysexyshyrea a răspuns:

Ce intrebare mai e si asta? logik ca exista dumnezeu sau k crezi ca te tragi din maimuta? cine te fereste pe uh de accidente, pericole, rautati,(lucruri rele) deci dumnezeu te fereste si te protejaza de toate aceesta.sau cand ai nevoie de bani, iti pica din cer banii? nu dumnezeu te ajuta sa faci rost de acei banii, intelegi? te rogggg eu din suflet citeste si uh bliblia ca si aia e trimisa tot de dumnezeu ok?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista Dumnezeu dar iti pot explica ca telepatia exista si noi asa comunicam, nu exista nimic in afara ei, dincolo de noi nu este nimeni decat gandul nostru.Telepatie, cred ca ai si tu experiente destule, cand sora ta a facut un lucru pe care-l stiai cand mama ti-a cumparat ceva despre care stiai... telepatie cu colegii de scoala, cu prietenii, telepatia se manifesta nu numai prin gand ci si prin forma imagine, sunt site-uri specializate despre capacitatile oamenilor.Noi suntem Dumnezeu, in afara de noi nu mai este NIMENI.Atunci cand ti se indeplineste un lucru nu este pentru ca exista cineva sus gen entitate dumnezeu ci pentru ca te-ai gandit cineva a prins firul gandului si ti s-a indeplinit vointa, asa functioneaza dumnezeu, spiritele si mai stiu eu ce entitati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu exista Dumenzeu, cum au aparut toate din intamplare? Nici macar o parte din noi nu poate aparea din intamplare, stiinta a demonstrat asta. Cum exista organisme atat de intelegente? Din intamplare? Daca noi suntem Dumnezei hai sa incepem sa creem viata, hai sa facem fiinte vii, dar perfecte, nu mutatii genetice. Hai sa controlam natura, sa distrugem universul, ca suntem dumnezei.Cred ca omul e prea mic si isi da prea multa importanta, dar cand se crede Dumnezeu e prea de tot.Si bineinteles ca biblia e simbolica, important e ce transmite, valorile morale sunt importante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai sa vezi tu alllinna ca vei arde in iad happy, dumnezeu e peste tot chiar si in cana ta de cafea laughing, te uiti in sus si zici doua trei vorbe si vei stapani imparatia cerurilor(bine recunosc ca o vei impartii si cu altii plus avioane).
Ciudat e ca iau milioane de stupizi la intrebarile astea...ai zis ca vrei un raspuns concret = beton? mai postez o data?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt atee eu pot explica, cine crede in dumnezeu sa explice si el ca exista dar asa cum am facut-o eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In biblie scrie pe undeva ca cel ce te ignora trebuie votat cu stupid? daca tot intri in biserica ar fi bine sa te comporti ca atare, caci nu mai are nici un sens inchinatul si aprinsul de lumanari sau ce faceti voi pe acolo....va pup kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde-i mai copii ca vreau sa-l intreb si eu de ce mi-a luat parintii la 50 de ani. A ca trebuia asa ca, alea alea, ma lasati? De ce altii traiesc bine mersi 80 de ani si nu stiu de nimic si copii de 3-4 luni au leucemie sau diabet? ce vina au aia? deschideti-va mintea si ochii, nanotehnologia bate la usa, rachete supersonice, s-a realizat clonarea omului, noi suntem dumnezeu, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te ma baiete si te culca.si daca te trezesti este dumnezeu.si dacanu te trezesti o sa te convingi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai ca nu exista dumnezeu. te oftici diana? ai citit si tu cv si te crezi autostiutoatre. stiinta poate explica cum au aparut oamenii deci. mai taci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dovada? Eu vorbesc destul de des cu el. Aici, pe site. Sa-ti dau link-uri? Si am o veste buna pentru tine. Nu-i plac pasajele alea. Se enerveaza rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exista, lucru ce poate fi dovedit cel mai simplu prin comportamentul oamenilor, in momentul in care totul se naruie, cand totul in jorul lor se destrama atunci fiecare isi intoarce fata catre Dumnezeu, atunci pentru el exista doar Dumnezeu.
Spune cineva ca nu exista Dumnezeu pentru faptul ca parintii iau murit la nu stiu ce varsta, in timp ce altii triesc mai mult, e absurd sa gandesti asa, tot ce se intampla se intampla cu un anumit motiv, dar in nici un caz asta nu se intampla din cauza lui Dumnezeu, noi suntem responsabil pentru ceea ce se intampla pe pamant, pentru ca aici, pe pamant, noi avem toata libertatea, abia apoi intervine Dumnezeu.
Cica nu exista Dumnezeu pentru ca sunt prea multe accidente si etc. pai Dumnezeu i-a dat omul libertate si puterea de a conduce lume, iar omul ce a facut? ce ar insemna ca Dumnezeu sa se implice in viata omului si sa faca ca totul pe pamant sa fie in armonie? unde ar mai fi acea libertate ce ne-a lasat-o? ar mai putea BASE legaliza drogurile si prostitutia, ar mai putea guta canta manele si "baietasii" ''sa circuleasca dacii cu sigla lu' bmwu", cu geamurile lasate de anii cea trecut peste masina si manele bubuind din porbagazul si asa mancat de rugina?

Dumnezeu a creat omul, la inzestrat cu libertate, si cu toate ca nu suntem decat niste paraziti pe langa El.noi ne permitem sa in tragem de maneca si sa ii spunem ca nu a procedat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia crestina a fost copiata dupa o religie egipteana (vizionati Zeitgeist pentru mai multe detalii); dumnezeu nu poate exista, intrucat atributele lui sunt contradictorii atat cu ele insele, cat si cu lucruri pe care le vedem in lume, sau cu lucruri pe care le sustine chiar "dumnezeu" - de ex. planul divin si liberul arbitru, omnipotenta si omnibenevolenta cu raul din lume etc.
Big bang, formarea pamantului, abiogeneza, evolutionism.Stiinta le explica pe toate.Nu avem nevoie de dumnezeu pentru a explica viata.