| anonimmmaaa a întrebat:

coi credeti in Dumnezeu? adica eu nu mai stiu ce sa cred..Multe lucruri se bat cap in cap. intr-un fel cred intr-o forta dar nu asa cum descrie biblia,adica in binlie spune ca dumnezeu ne iubeste dar daca facem pacate si nu ne spovedim ne lasa sa ne chinuim in flacarile iadului pentru o vesnicie ( ce fel de dumnezeu e asta?) sau ar mai fi acel sfant care cica s-a ridicat la cer pe un car de foc si mereu intreaba cand e ziua lui iar dumnezeu nu ii spune pentru ca iii e frica ca acel sfnt sa nu se razbune si sa dea cu foc (dupa cum spune in biblie) parca in rai ajungeau numai cei drepti,buni,fara ganduri de razbunar etc.
(dumnezeu face discriminari? :o ) si pe langa asta dumnezeu il minte pe acel sfant ( am uitat cum il cheama ) ca nu e ziua lui sau ca a trecut (dumnezeu e mincinos? :o )
Pe langa toate aste mai si si partea aceea in car, la inceput, existau asa zisii zei si dupa brusc a aparut un DumneZEU, cum sa ajuns la concluzia ca este doar o divinitate? cum s-a ajuns de prima data la concluzia ca exista zei?
Am mai urmarit documentare si am ajuns oarecum la concluzia ca oamenii pe la inceputuri, se rugau la ce vedeau ca e superior, si asa am ajuns la concluzia ca acei zei ar putea fi ( si poate o sa vi se oare absurd ) eextraterestrii. si as mai putea contiua dar asta inseamna sa scriu prea mult si sa va plictisesc laughing
acum sa trecem la dovezile ca ar putea exista ceva.
de exemplu acele minuni despre care se vorbeste pe la tv, in documentare, cele pe care le povestesc cei aflati in moarte clinica..viziuni cu sfinti, ingeti..etc. poate ca asa numitul dumnezeu ti-a aratat ca exista, in felul lui.u poti sa crezi sau nu in el.
si acum dupa tot ce am spus voi ce vredeti? eu sincer nu stiu, as putea spune ca, cred intr-o firta dar nu in asa numitul dumnezeu pe care il prezinta biserica
Voi ce parere aveti?
P.S. prin ce am scris nu vreau sa va schimb parerea despre existenta sau neexistenta "dumnezeiasca" fiecare crede ce vrea si in ce vreawinking
cel mai bun raspuns primeste funda
Aaa daa...si daca nu credeti in dumnezeu nu ar trebui sa credeti nici in lucifer, daca exista bine bu exista nici rau sau invers, totul e pus in balanta ca ziua si noapte yng si yang ( sau cum se scrie laughing )

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie Dumnezeu cand vorbeste de iazul de foc se refera la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.Cam ceea ce zici tu despre Dumnezeu, cum ca acele informatii sunt in Bblie, nu sunt reale, probabil le sti din anumite carti.Biblia il prezinta pe Dumnezeu ca fiind bun si iubitor si ca in curand va pune capat la toate problemele actuale.Psalmi37:9-11

| milan9 a răspuns:

Parcursul sufletului a fost surprins de Mantuitorul Hristos de mai multe ori in cuvintele Scripturii...

"Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în sheol, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi."

| milan9 a răspuns:

Potrivit Sfinţilor Părinţi, mucenici, teologi si episcopi de la inceputul crestinismului, iadul poate fi inteles SI intr-un alt mod decat cel al unei dimensiuui fizice. Ar fi astfel vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv.

In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel, focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| milan9 a răspuns:

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit să gândim ca păcătoşii din iad ar fi lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc" -iubirea lui Dumnezeu, pe de o parte lumineaza inimile credinciosilor, dar pe de altă parte se poate preschimba în experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca "prezenţă" a lui Dumnezeu experimentată de o persoană care prin liberă alegere respinge dragostea Sa.
Este mustrarea de a fi in prezenta eternă a lui Dumnezeu fără a putea răspunde în vreun fel iubirii Sale (din cauza "deformării" sufletului cauzate de viciile trupeşti şi sufleteşti). Este mustrarea de a nu putea fi în reală comuniune cu El.

Sper ca te pot ajuta sa ajungi la o concluzie happy Numai bine!

| sublime89 a răspuns:

Asa zisele "dovezi" pentru existenta lui d-zeu pe care le-ai enumerat, nu sunt dovezi. Ele sunt doar povestile unor oameni mincinosi sau indusi in eroare. Nu exista o singura dovada pe care sa o poata vedea toata lumea, cum ca d-zeu exista. Aceste credinte in zei exista de foarte mult timp in cultura umana. Ele explicau ceea ce era de neexplicat pentru ei, adica originea noastra si a lumii in care traim. Toata treaba e foarte simpla. Cand oamenii nu stiau nimic, au inventat zei si religii. Acum insa, cu toate descoperirile stiintifice din ultimii ani, ne dam seama ca explicatiile lor erau eronate. Acum stim mai bine, pentru ca stim mai multe. Acum vedem ca nicio religie nu s-a apropiat macar de adevarul universului in care traim. Religiile si zeii lor tin de trecut. Ei nu-si mai au locul in lumea de acum. Realitatea nu le sustine existenta.

| zeghe88 a răspuns:

Crezi in dumnezeu, e suficient.

| jackiechan a răspuns:

De multe ori ateii sunt aroganti
de multe ori crestinii sunt ignoranti
mai bine ramai agnostic, traieste-ti viata si cauta raspunsul intr-un mod obiectiv, nu tine cu nimeni partea, SI FA
cum zice biblia,, CINE NU E IMPOTRIVA NOASTRA E PENTRU NOI" ASA NU VEI AVEA REGRETE fiind impartial esti mai bun decat toti

| anonimmmaaa explică:

Imi cer scuze pentru greseala imensa de la inceput, habar nu am cum am tastat laughing voi*

| yomaria123 a răspuns:

Dumnezeu exista cu adevarat! Multe lucruri ne demonstraza acest lucru, mai ales Biblia. In Biblie este adevarat ca Dumnezeu spune ca ne iubeste, si chiar o face. Atunci cand pacatuim, trebuie sa ne marturisim pacatele si, asa cum spune si Biblia:,, El este credincios si drept sa ne ierte pacatele". Da, Dumnezeu ne iarta pacatele daca chiar ii cerem asta cu o inima sincera. Dar asta nu inseamna ca putem sa pacatuim cat vrem, ca doar Dumnezeu ne iarta. Nu! Trebuie sa ne straduim sa traim dupa voia Lui. Dumnezeu ii trimite in iad doar pe cei care au refuzat sa asculte de El si pacatuiesc de buna voie.
Cel care s-a ridicat la cer pe un car de foc este Ilie. Nu stiu la ce te referi prin a spune cand e ziua Lui. Banuiesc ca ziua cand se va cobora pe pamant, adica apocalipsa. Ziua in care va fi apocalipsa nu o stie nimeni, doar Dumnezeu. In Biblie spune ca,, Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal."
In Biblie ni se spune ca la inceput era Dumnezeu. El a creeat pamantul cu tot ce este pe el, inclusiv oamenii. Zeii sunt doar niste dumnezei falsi, pe care si i-au creeat oamenii. Deci cei care se inchina la zei, incalca porunca care spune:,, Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine" mai este alt verset in Biblie care spune foare clar:,, Cine aduce jertfe altor dumnezei decat Domnului singur sa fie nimicit cu desavarsire"...
Cel mai bine ar fi sa citesti Biblia...este atat de clara! Gasest orice raspuns. Incearca sa gasesti Biblia tradusa de Dumitru Cornilescu. Este cea mai adevarata varianta... Cornilescu a fost nascut intr-o familie ortodoxa, ambii bunici fiind preoti ortodocsi. El a intrat apoi la Seminarului Teologic Ortodox, încercând să continue tradiţia preoţească din familia sa. In aceasta perioada si-a dat seama ca Biblia pe care o studiau acolo era foarte greoaie, cuvinte complicate si nu ii era foarte clara (dupa care isi da seama ca din aceasta cauza romanii nu se puteau intoarce cu adevarat la Dumnezeu) Asa ca a inceput sa traduca Biblia originala din ebraica, si asa si-a dat seama ca Biblia ortodoxa era mult diferita de cea originala. Astfel a continuat traducerea si in urma adevarurilor descoperite in Biblie, s-a convins ca Dumnezeu exista cu adevarat si ca are nevoie de mantuire, Ca Isus a murit pentru pacatele lui, a inviat si s-a inaltat apoi la cer. Si asa am ajuns sa avem si noi parte de traducerea adevarata a Scripturii. Dupa aceasta varianta se ghideaza multe religii.
Sper ca te-am ajutat sa intelegi in mare parte. Te sfatuiesc sa iti faci rost de o asemenea Biblie si sa o citesti, incepand cu Noul Testament. Nu cred ca iti va parea rau. Dumnezeu te iubeste si pe tine si asteapta ca tu sa te intorci la El.,, întoarceţi-vă la Domnul Dumnezeul vostru. Căci El este milostiv şi plin de îndurare, îndelung răbdător şi bogat în bunătate!"(Biblia). happy

| anonimmmaaa explică (pentru yomaria123):

Daca pui noult testament pe langa vechiul testament vei vedea ca anumite lucruri se bat cap in cap. cum ar fi: in biblie spune ca dupa ce fiul domnului s-a rastignit pe cruce doar rudele de gradul 1 au avut voie sase apropie de el, dar pe langa rudele lui s-a apropiat si maria magdalena, ce sa intekegem din asta? ca a fost insurat cu maria magdalena? desi in biblie spune ca nu...
nu cred biblia, nu cred in biserici! eu biserica o vad ca pe un loc care e facut pentru bani. si biblia este aberanta, sunt multe scrieri care s-au gasit arse sau ascunse despre dumnezeu, acele lucruri nu sunt scruse in binlie, nu uita ca omul a scrus biblia el putea pune in ea ceea ce ii convine lui. in asa zisa ''biblieoteca'' papei sunt carti care nimeni ju are voie sa le atinga, nimeni nu are voie sa intre in acea incapere, ce crezi ca scrie acolo? ceea ce este prezentat si in biblie? nu, desigur ca nu. daca era asa nu erau ascunse.
Uite nu vreau sa spun ca o anumita ''forta'' superioara nu exista, nu vreau sa te conving sa nu ai incredere on biserica, dar asa cum radem si acuzam crestinismult din trecut, pana sa se inventeze un dumnezeu, asa o sa radem oeste cateva secole poate, si de religia la care ne inchinam astazi. biserica e facuta pentrua manipula oamenii iidioti, daca nu era asa nu mai cerea niciun ban pentru nimic. cum iti explici ca ochiul atotvazator intr-un triunghi a lu satan (simbol illuminati) este pe peretii bisericii? cu iti explici ca atunci cand se alege noul papa nimeni nu are voie sa vada, stau incuiati atatea ore pana se alege noul papa. dupa ce criterii crezi ca il aleg? unele credincioase, bune? nu cred. inainte sa crezi biblia si biserica documneteaza-te mai mult, nu soun sa nu crezi in ''ceva'' dar nu crede in biserica si biblie ( e facuta pentru a manipula lumea idioata si buna care crede in orice. de ce crezi ca biserica spune ''crede si nu cerceta''? nu crezi ca le e oarecum frica sa nu se afle adevarul iar toata lumea sa se intoarca cu ''fundul in sus''?

| PamPamPfff a răspuns:

Eu sunt ateu, si m-am nascut crestin dar am devenit ateu. Nu sunt sigur cum am inceput sa ma gandesc la Dumnezeu si la chestii din astea. dar de mic nu cred ca am crezut in el cu adevarat. iar cand am crescut am inceput sa o iau logic si consider ca am dreptate. Dumnezeu nu exista.
De ce ai avea nevoie de dumnezeu?
Pentru a te linistii: stii ca daca te rogi la dumnezeu totul va merge bine.
Eu nu ma rog, si merge perfect.
Ba chiar ca sa fii ateu trebuie sa-ti insusesti niste responsabilitati spirituale de genul: Nu satana m-a impins sa fac asta. Am facut-o de buna voie.
Sau: Fac ceva bine pentru ca vreau eu sa fac, fac asta pentru mine, nu pentru dumnezeu.
*Nu cred ca am reusit sa spun ce voiam. E mult mai greu in scris decat cand forbesti cu cineva fata in fata* laughing