| anonim_4396 a întrebat:

Fetita mea musca si da palmi oricui si oricand.Are un an si doua luni, am certato m-am facut ca plang degeaba, cum o dezobisnuiesc, nu mai stiu ce sa fac

4 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Nu o rasfata! pedepseste-o! de aceea face ea asa ceva pentru ca tu i-ai permis totul! trebuie ca ea sa stie ca tu esti sefa in casa, sa aiba respect fata de tine, sa ii fie frica de tine, sa stie ca atunci cand face ceva rau tu o sa o pedepsesti! fii autoritara! trebuie sa fi autoritara cu ea, sa o educi pentru ca daca o lasi asa, cand va fi mare va fi o razgaiata si o sa dea in tine o sa te injure daca nu o sa-i faci toate mofturile, actioneaza pana nu este prea tarziu! bafta!

| raissa a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema e specific
a varstei, bine ca a mea intelege cat de cat are 1 an si 6 luni. ii zic ca nu mai are ce discuta cu mine sa plece sa ma lase. crede-ma ca se supara mai tare decat daca i-as fi da peste mana. am incercat-o si pe asta mai tare se enerveaza. trateaz-o cu indiferenta fa-te ca esti suparata pe ea eplica-i ca te-a lovit si crezi sau nu, ele inteleg tot acum, stie, inainte sa dea, se gandeste de 2 ori sau daca a apucat sa dea ii pare rau ma pupa repede...bafta si multa rabdare (incerca sa nu o plesnesti sau sa o repezesti pentru ca ele copie tot ce facem. tot de la noi au invatat din pacate) pup

| madalina97_7913 a răspuns:

Este mik ink. nici nu stie pe ce lume este dokmdata. nu-ti fa griji. o sai treaca. si fratimiu care acum are 3 ani facea la fel si acum sa dezobisnuit. orice copil de varsta asta face la fel tonguehappy. si tu faceai cand erai de varsta ei. este curioasa acum. deci este ceva normal.

| 80Cris a răspuns:

E destul de greu. Depinde unde sunteti, daca face asta acasa atunci gaseste-i un locusor, spune-i ca acolo este locul unde o pui cand musca sau loveste, nu o lasa mai mult de 2 minute caci e micuta. Daca sunteti in parc, o iei frumusel si o duci de-acolo, cu tipete cu tot. Daca sunteti in alta parte si e o asemenea conjunctura incat nu poti sa faci nici una, nici alta din cele spuse mai sus, distrage-i atentia cu ceva. o jucarie, o melodie, o sticla cu suc, un fruct...intreab-o ceva, orice numai sa nu-i mai stea gandul sa loveasca sau sa muste. E destul de complicat, stiu, dar nu prea ai ce sa mai faci. Nu ezita sa-i arati ca te supara ce face si fii consecventa, adica de fiecare data cand greseste sa fie pedepsita. Fara palmute la fund sau peste maini caci asa nu vei rezolva nimic.Si spera caci, cu cat mai creste se va mai cuminti. Eventual incearca sa vezi de ce incepe sa muste, ce o deranjeaza si sa faci tot posibilul sa elimini acesti factori declansatori. Bafta si ai sa vezi ca vor veni si vremuri mai usoare!