| Anonim124635 a întrebat:

Buna TPU! Am un catelus rottweiler 2 luni.
Cand se plictiseste ma musca de picioare si de mâini cum sa il dezobisnuiesc?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Cand te musca striga "au" tare si apoi ii spui "nu" fara sa strigi dar pe un ton ferm.
Are doar 2 luni, asta se invata de la fratiori ca daca ii musca ei schelalaie si astfel ii atrag atentia ca ii doare si nu e ok. Reactia trebuie sa fie imediata ca el sa o poata asocia cu actiunea. Nu te apuca sa il lovesti.

| Legion7X a răspuns (pentru Eireann):

Treaba este să folosească mereu aceeași replică la lucruri greșite. Ros, pișcat de mâini sau altceva. laughing

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Il schimbi pe un catelus pechinez.
Rotweiler-ul, cand se maturizeaza, te va prinde la fel de maini si de picioare, dar mult mai tare, fiind caine de lupta.

| darrio2007 a răspuns:

Are chef de joaca. Comportamentul lui depinde foarte mult si de comportamentul tau vizavi de el. Daca il tii doar ca pe un obiect, mai bine da-l de pomana altcuiva care stie sa ii acorde atentia de care are nevoie.

| Anonim124635 explică (pentru darrio2007):

Nu, ii ca un membru al familiei, dar in special dupa ce ne jucam, se aseaza langa mine si face asta.

| sierra1 a răspuns:

Se joaca, lasă-l

| Catrice a răspuns:

Pai dacă nu te joci cu el csf

| Anonim124635 explică (pentru Catrice):

Ma joc si dupa face asta, se pune langa mine si imi molfaie pantaloni.
Cred ca face asta pentru ca il dor dintii.

| Legion7X a răspuns:

laughing este mic și plin de energie, este normal. Este un semn că vrea să te joci cu el. Asa face și al meu, are 3 ani este mic de statură. mă apucă de mânecă, mă trage de papuc sau șosete. fâlfâie de câteva ori din coadă și latră sau uneori aleargă după porumbei pe afară laughing treaba este să îl plimbi, să mai își consume energia.

| blairelovesmusic a răspuns:

Cumpara-i jucarii.

| Aditu94 a răspuns:

Poti sa ii cumperi niste jucarii din cauciuc. daca vezi ca continua cu obraznicia ti-as recomanda sa ii faci cunostinta cu un papuc..sa invete ca nu e ok.dar asta dupa ce incerci sa vorbesti cu el.