| AndraAlee a întrebat:

Fundita! Familia mea a spus sa mergem 2 zile intr-o plimbare.Eu sunt din Roman.Imi puteti spune locuri de vizitat aproape de Roman? Undeva unde sa mergem. Ei au zis la Slanic Moldova. Dar eu vreau sa merg in alta parte.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timp ce pentru unii statiunea Slanic Moldova este o a doua casa si in acelasi timp locul ideal pentru vacantele de vara si de iarna, pentru altii ea reprezinta inca un loc misterios, o statiune despre care au auzit ca merita vazuta si despre care au citit pe internet, sau doar imaginea neconturata a unui concediu indepartat.

Ce este de vizitat la Slanic Moldova?

Zona Izvoarelor Minerale - impresioneaza atat prin peisajele deosebite cat si prin calitatile terapeutice ale izvoarelor minerale.

Parcul din Slanic Moldova - o oaza de liniste si relaxare in mijlocul naturii.

Cheile si cascada Slanicului - fac parte din traseul "300 de scari"
Potecile inguste si pe alocuri abrupte de pe malul stang al Slanicului, umbroase si tacute, ofera un peisaj salbatic si captivant amatorilor de mici escapade, fiind insa usor de parcurs, si alcatuiesc un traseu preferat de multi dintre turistii ce adora sa imortalizeze o parte din spectacolul oferit de statiune, acompaniati de susurul Cascadei.

Trasee montane: cel mai usor si mai recomandat fiind traseul "300 de scari"

Biserica Catolica din Slanic Moldova - impresioneaza prin arhitectura avangardista.
Targu Ocna este un reper important in configurarea rutei catre Slanic Moldova, ca urmare am adaugat cateva obiective turistice din zona si de pe traseul Targu Ocna - Slanic Moldova:

Mina Salina din Targu Ocna.

Zona deschisa vizitatorilor este baza de agrement din mina Trotus, unde puteti vizita urmatoarele obiective turistice:Biserica "Sfanta Varvara" - amplasata la 240 m in subteran, singura biserica din Europa construita aproape integral din sare; Muzeul Sarii; lacul cu apa sarata si cascada; terenuri de sport si spatiu pentru gimnastica; spatii de joaca pentru copii; bufet; cabinet medical.

Temperatura in subteran este de 12-13 grade.

Program acces vizitatori:
Zilnic (inclusiv sambata si duminica): 07.00-17.00 (16.00 ultima cursa)
Accesul se face cu microbuzele societatii.

Tarife: 18 RON -adulti, 9 RON -copii

Monumentul Eroilor si Manastirea Magura Ocnei se afla pe Dealul Magura din Targu Ocna.

Cale de acces: dupa ce treceti de intersectia catre Slanic Moldova, la cateva sute de metri, gasiti spre dreapta un drum asfaltat de 2, 5 Km care urca in serpentine spre varful Dealului Magura. Manastirea "Stefan cel Mare" de pe Muntele "Bolovanu"

Cale de acces: din satul Cerdac se urmeaza un drum forestier de 6 kilometri pentru a ajunge la manastire. Zona Valea Uzului situata la 12 kilometri vest de orasul Darmanesti.

Pentru cei cazati la Slanic Moldova traseul pana la Barajul "Poiana Uzului" are o lungime de aproximativ 50 Km. ona Valea Uzului are un potential turistic remarcabil, desi, tipic romanesc: turismul este slab dezvoltat.
Principalul reper al zonei este barajul "Poiana Uzului", construit in anul 1973, inalt de 82 m si lung de 500 m, cu o lungimea a lacului de 3, 8 km, suprafata de 334 ha, un volum de 98 mil. m cubi apa si cu adancimea maxima de 64 m.
Barajul "Poiana Uzului" este rezervatie sanitara, avand ca scop aprovizionarea cu apa potabila a oraselor: Darmanesti, Tg.-Ocna, Onesti si partial a Bacaului.
Ca unitati de cazare in zona se pot gasi cateva pensiuni si cabane situate la "Coada Lacului", taberele Valea Uzului (situata la baza barajului) si tabara Salatruc (situata in amonte la granita cu judetul Harghita).

Starea drumului:
Targu Ocna - Darmanesti: asfaltat recent;
Darmanesti - Barajul "Poiana Uzului": drum asfaltat, plin de gropi dar acceptabil;
Barajul "Poiana Uzului" - "Coada Lacului": drum forestier deplorabil.
am copiat de pe internet toate aceste detalii despre slanic moldova, in speranta ca daca nu iti convingi parintii sa mergeti in alta parte, macar sa nu pornesti suparata la drum, nesiind cate ai de vizitat in aceasta zona. mai sunt si altele, probabil ca parintii tai stiu despre ele, din moment ce vor sa mergeti acolo. Asa ca weekend placut!

2 răspunsuri:
| PikaRawrr a răspuns:

Iti recomand Transalpina.am fost acum 1 saptamana.foarte impresionant.

| Ro4cH a răspuns:

Pai la : Cetatea Bastionara Alba Carolina,Campul Lung, Transalpina, drum peste creasta muntilor, Cascada Lotrisor.