| mispis a întrebat:

Hei.In curand ma duc sa ma spovedesc dar mi-e frica sa-i spun preotului chiar toate pacatelesadMa tem sa nu se sperie sau ingrozeasca(nu cred ca am facut chiar ceva asa rau, dar ma temsad). Si cum sa-i zic? Ca el de obicei ma intreaba:ai fumat? baut? ai mintit? te inchini? mergi la Biserica? si uneori zice:ai vreun pacat pe care vrei sa-l zici? Deci, cum sa fac? Niciodata nu m-am spovedit complet adica sa spun tot ce am pe suflet.
PS:am 16 anitongue.

12 răspunsuri:
| Deniisze a răspuns:

Incearca sa spui tot ce ai pe suflet si nu mai face ca sa ramai "incompleta". Zi-i tot ca nu o sa afle nimeni.
kiss

| PandaGirl a răspuns:

Daca nu spui toate pacatele se vor dubla.Asa ne-a povestit acum cativa ani la ora de religie. Daca uiti sa zici le iarta si pe cele uitate, dar daca sti ca ai facut si nu ai spus pacatele se vor dubla.Si preotul la cate pacate a auzit nu se mai mira. Daca ai pacate multe sau pacate mari te va pune sa faci ceva.De exemplu:te va pune sa citesti o rugaciune de mai multe ori, sa faci matanii etc.

P. S.:Spovedania trebuie facuta de buna voie, sa fie dreapta, completa si cu parere de rau.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Eu cred ca o sa-ti spuna ca ai fost o fetita obraznica si meriti sa fii plesnita.

| alexaaa a răspuns:

Inteleg ca iti este cam greu sa zici absolut tot, dar preotul nu e acolo sa te omoarehee hee. este acolo doar ca sa iti auda pacatele.de obicei te intreaba lucruri de genu':fumezi? iti iubesti parintii? sau chestii deastea.nu trebuie sa iti fie frica sa te duci sa te spovedesti.deci,stai linistitawinking

| oAnna a răspuns:

Eu cred ca preotul cate pacate si cate aude de la sute de oameni pe care ii spovedeste, nu se va speria de ce ii vei spune tu, asa ca sa nu iti fie frica, si in plus te simti mult mai bine si eliberata daca ii zici tot ce ai pe suflet...big grin

| Iunny17miaow a răspuns:

Foarte bine ca te duci! In postul Craciunului trebuie sa ne spovedim si sa ne impartasim. Spune tot pentru ca parintele este doar un martor, marturisirea ti-o primeste Domnul, sa stii ca nu gasesti prea multi preoti care sa divulge secretul spovedaniei pentru ca pot fi caterisiti, adica dati afara din functie.Eu am 12 ani, sunt cam de o seama cu tine.Sa stii ca vara asta m-am spovedit pentru prima oara, mi-a fost frica si mie dar e ceva minunat, pur si simplu te eliberezi de tot...Am avut si eu pacate pe care mi-a fost frica sa le zic dar pana la urma le-am zis. Simt ca am facut foarte bine pentru ca e foarte nasol sa ai constiinta incarcata.Doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dc trebuie sa te spovedesti daca nu ai de gand sati spui toate pacatele?

| recrutul a răspuns:

Daca nu ai facut-o complet inseamna ca nu ai facut-o deloc

| exa a răspuns:

Parerea meah este ca daca tot ai ajuns acolo sa te duci la preot sa te spovedesti spune-i tot ce ai pe suflet. Sunt convinsa ca el nu va merge sa zica la nu stiu cine ca tu ai facut aia sau aia.winking

| Traxdata200 a răspuns:

Pai gandeste-te asa: fumezi? bei? minti? daca da so what? te duci la preot ca sa te usurezi de pacate poti sa-i spui toate pacatele tale believe me no sa le spuna nimanuii asa ca prinde curaj si spuneti toate pacatele ok? PS:eu tot 16 ani am si...(fumez, beau si mai strecor cate o minciunica) succes!

| Copilul17 a răspuns:

Pai eu am 17 ani, si mai multe chestii aiurea decat am facut eu, sunt putini, dar mereu ma spovedesc, asta este si ideea sa marturisesti ce ai facut rau, sa iti para rau de ce ai facut, si totul va fi ok, preotul nu te poate ierta, cel care trebuie sa te ierte este sus...