| PublicName330 a întrebat:

Am mai multe intrebari:
1. Ce inseamna ca iti "explodeaza capul" in timp ce dormi, dar nu simti durerea? Ce semnifica?
2. Ce inseamna ca visezi ca ai un ochi deschis si unul inchis, dar pe celalalt nu poti sa-l deschizi? Ce semnifica?
3. Ce inseamna ca visezi ca o sa cazi in gol, dar doar simti ca o sa cazi si nu vezi? Ce semnifica?
4. Ce inseamna ca visezi ca s-a intrerupt curentul sau ca nu se poate aprinde lumina, dar e curent? Ce semnifica?
5. Ce inseamna ca auzi lucruri ireale in timp ce inchizi ochii? Mi s-a intamplat sa aud o fasaitoare si, in plus un alt zgomot de gen o alarma ciudata. Ce semnifica?

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu toate visele semnifica ceva laughing, dupa mine niciun vis nu semnifica nimic. Sunt doar vise, le ai pentru ca te gandesti mult la un lucru/o intamplare, ori din cauza unei fobii, ori din cauza filmelor pe care le-ai vizionat, ori sunt doar asa ''la intamplare''. Toti avem vise din astea.

| Dreik a răspuns:

1. Este sindromul capului exploziv (exploding head syndrome) si înseamnă că în timpul somnului ești trezit în mod violent de un sunet foarte puternic (eventual acompaniat și de lumina). Sunetul care te trezește pare foarte real pentru cel care suferă de acest sindrom și poate astfel cauza panica și palpitații. Am pățit și eu trei ori pana acum. Mai ales după multe zile obositoare și stresante cu dureri de cap.

2. Este paralizia în somn (sleep paralysis). E un fel de coșmar cu ochii deschiși sau un fel de halucinație.

3. Majoritatea oamenilor au aceasta senzație înainte sa adoarmă. Cei mai multi chiar tresar când se întâmplă asta. Unele explicații sugerează ca retrăim în vis momentul nașterii, cel în care am venit pe astea lume. (eu doar una din teorii)

4. Primele 3 sunt sindromul mai de graba decât vise și sunt perfect normale, nu semnifica ceva anume. Dar asta e un vis și nu știu sa îl interpretez.