| AlExAlExAnDrU a întrebat:

Cum sa invat tot pentru examen? Cateva Sfaturi =Funda!

5 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Ia-ți puțină ciocolată
batting eyelashes

| mitusca a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Cea mai buna e cea amara

| єχcєєℓ a răspuns (pentru mitusca):

Exact big grin

| MariuSSer a răspuns:

Cum ne pregatim pentru un examen?

In primul rand trebuie sa va asigurati ca sunteti intr-o forma foarte buna: incepand cu doua zile inainte mancati si hidratati-va corespunzator, dormiti la timp si suficient. Planificati-va timpul incat sa aveti cat mai putine activitati pe perioada invatatului. Forma in care va aflati va determina in mare parte si anduranta.
In al doilea rand trebuie sa aveti conditii de studiu: un loc aerisit si foarte bine iluminat (preferabil lumina naturala pentru stimularea atentiei), liniste, si evitati contactul cu "echipamentele" (telefoane, calculatoare.) sau persoanele (parinti sau prieteni gijulii si vorbareti) care va intrerup. Atenţia este foarte importantă, iar întreruperile constituie un mare impediment pentru concentrare.
Planificarea evolutiei: implica selectarea materiei de pregatit pentru examen si crearea unui cuprins (vei sti ce ai de facut), estimarea timpului necesar de invatare, raportarea materiei la numarul de zile disponibile si realizarea atat mental cat si in scris a unei vizualizari cat mai pozitive (cea mai importanta parte dupa parearea mea).
Prioritizarea invatatului. Invatatul ar trebui sa fie printre primele activitati zilnice, cand mai devreme (dimineata, la pranz, cel tarziu dupa-amiaza) pentru a fi sigur ca nu te solicita alte activitati. Alte activitati se pot face seara si cu atentia diminuata, pe cand o invatare eficienta nu prea. Poti invata si seara, insa dupa un somn "la amiaza". Problema este ca seara nu beneficiezi de lumina naturala, de obicei este ceva mai multa galagie (la camin), si nici atentia nu este la nivel maxim.

| AnonimaB100160 a răspuns:

Pur si simplu trebuie sa faci meditatii si usor usor o sa iti aduci aminte tot + trebuie sa lasi iesiri net. eu am dat examen si asa am facut happy rezultatele te vor satisface, e mai greu la inceput dar vei trece peste