| cookie_8788 a întrebat:

Nu mai suport! ma cert mereu cu parintii. mama se ia de mine din orice, tot ce fac nu este bine, nu am voie sa ies in oras, sa ma machiez, sa merg la petreceri si mi-a interzis sa vorbesc cu cea mai buna prietena. nu am prieten si invat bine la scoala dar certurile sunt pe masura...in fiecare zi ma face sa plang si vad ca nu o intereseaza daca sunt suparata si imi zice ca nu o sa fac nimic in viata daca sunt asa sensibila. am incercat sa fiu nu ma mai cert dar degeaba... ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Static a răspuns:

Daca nu ai prieten si inveti bine ar trebui sa fie mandra si buna cu tine, dar vad ca e nemultumita, incearca sa nu o prea bagi in seama si sa faci totusi ce iti spune, daca nu merge si se tot ia de tine, spune-i verde in fata ca ex: Nu am facut nimic, prieten nu am, OK! note bune am, da?! Ce mai vrei? sa fiu perfecta? nimeni nu e perfect? u ai fost perfecta cumva? Nu! Sti ce?! Lasa-ma, eu trebuie sa i-mi vad de copilaria mea, u ti-ai vazut de a ta, mereu ma faci sa plang, de ce esti asa? Nu te gandesti si tu putin la copilul tau?! Chiar asa?! U chiar crezic rezolvi ceva cu cearta sau bataia? faci totul sa fie mai rau, mult mai rau. Nu am chef sa te fac dusmanul meu sau sa fiu in relati rele cu tine, ca esti mama mea si te iubesc, doar spune-mi odata ce ai cu mine?! daca nici asa nu merge roagal pe tatal tau sa vb cu ea, asa sigur va functionawinking. Mult norocwinking. big grin

4 răspunsuri:
| RoxAnana a răspuns:

Poate ca asta e modul ei de "a te proteja" dar intr-un mod mai neobisnuitthinking Cele mai absurde chestii spuse de tine sunt machiajul (adica nu te machezi sa arati ca un clown dar putin fond de ten un rimel si un luciu nu vad ce ar fi asa de rau in a te lasa), vorbitul cu cea mai buna prietena(daca e atat de buna practic e singura ta cale de a comunica ceva fara sa stie mama si de care nu te poti lipsi). mersul in oras daca zici ca nu te lasa ar trebui sa fie ceva mai rar dar totusi sa iesi. iar cu petrecerile ce sa zic...nici eu nu te-as prea lasa... dar 2-3 acolo nu strica. e destul de complicat prin ce treci sper sa iti fie mai bine de acum inainte bafta:*

| Blondamea a răspuns:

Explicai ca uh nu mai vrei sa fii certata dar dc nu o intrebi pe mama tha dc te cearta poate ac are un motiv nu poate sa te certe asa din orice hai sa fim seriosi

| carolina_8072 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta.ma rog ceva asemanator dar nu fugi de acasa sau alte tampenii ca poti inrautati situatia.Cred ca cel mai bine este sa stai odata in casa vreo doua zile si sa incerci sa fii mai indiferenta, mai suparata si ei or sa vada cum te comporti si o sa te intrebe ce ia patit, presupun, iar u ai sa le spui la amandoi ca un fel de sedinta in familie si poate va reveniti. sper ca nu mai inteles gresit aici sa crezi ca vreau sa fac si mai rau vreau doar sa te ajut fiindca te inteleg destul de bine ce ai pe suflet. daca nu incearca sa vorbesti direct cu ei sa le spui ca te-ai saturat si care este motivul pentru comportamentul lor.totusi eu zic ca ar trebui sa mergi odata la un psiholog de scoala sau altul si sa-ti spui problemele si iti zic eu sigur ca o sa te ajute ...sau poti vorbi cu un profesor de scoala cu care te intelegi mai bine ...situatia nu poate ramane asa. mult noroc :* sper sa iasa bine :*

| cookie_8788 explică:

Ma cert cu ea din lucruri absurde...nu fac nimic grav, daca stau pana mai tarziu la pc sau daca vb cu baieti pe mess. e prea severa, nu o mai suport