| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU... stiti cum pot invata mai repede verbele neregulate in limba engleza? Urgent!

Răspuns Câştigător
| 151220 a răspuns:

Si pe noi ne-a pus sa facem asta dar in timpul scolii si in 2 zile apoi am dat test din ele. Uite cum am facut eu si am luat 10 :

Am scris pe o foaie zece dintre verbe cu tot cu celelalte forme si le-am scris de multe ori pana le-am invatat(am incercat sa nu le mai copiez "de mai sus" si sa le scriu asadin minte, daca nu stiiam ma mai uitam "mai sus")...si uite asa am invatat verbele 10 cate 10.Ar fi bine sa le repeti cate putin in fiecare zi altfel s-ar putea sa le uiti(macar sa le citesti de cateva ori)

sau

incerca sa nu le inveti ca pe o poezie... cel mai usor este sa folosesti acele verbe, cauta pe cineva sa te ajute, sa te asculte si mai ales nu te panica, si eu le-am avut de invatat. Daca-ti dai silinta vei reusi... Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 explică (pentru 151220):

Prima metoda mi-a fost de folos... am invatat prima coloana cu succes. Multumesc!

| 151220 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce.

| Iancu_Iulia_2000 a răspuns (pentru 151220):

Mie mi-a dat 60 de verbe de la o zi la alta și ne da și test

10 răspunsuri:
| iulyan_9096 a răspuns:

Citeste.

| M3taX a răspuns:

Ia caietu-n mana straight face

| AdelinaTimis a răspuns:

Poti sa gasesti lista verbelor neregulate aici : http://www.academia-de-engleza.ro/......ulate.html

Se invata asa cum sunt.

| IAmJustSmarterThanYou a răspuns:

Daca le repeti mereu nu cred ca nu le poti invata. Cel putin asa le-am invatat eu.

| raulwwe a răspuns:

Uita-te la finalul manualului de engleza unde iti sunt verbele, citeste de vreo 2 ori dupa care uita-te la un film englez si incearca sa deduci verbele neregulate. Apar foarte des in vorbire si o sa le inveti.Eu de multa vreme ma ocup cu chestii in engleza si pe clasa a 5-a stiam mai multe decat profa laughing

| Hamburger a răspuns:

Da,intri aici:https://epicfreeprizes.com/? ref=2150037

| Diida a răspuns:

Poti face meditatii. Sunt foarte folositoare.