| yomiky123 a întrebat:

Trec in clasa a-7a. Vreau sa-mi recomandati niste carti de citit.Am citit Mara,Moara cu noroc, Frati jderi,Ion,Baltagu, de creanga,de eminescu,Caragiale,Singur pe lume, Neamul Soimarestilor, Elevul dima dintr-a saprea 1 si 2,, gavroche cosette etc. As mai vrea niste carti, bune, drama/ aventura/dragoste, de ce nu.

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Eu stiu ca era nu demult o carte numita lecturile copilariei pentru fiecare clasa in cazul tau clasa a 7-a, poate mai e prin librarii.
Nu stiu ce sa iti recomand, am gasit pe net diverse chestii dar nu stiu daca ti se potrivesc asa ca te-as sfatui sa te duci la biblioteca unde sunt muuuulte carti, rafturi intregi si sa alegi ce iti place.Bafta! happy

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Incearca sa citesti cartile scrise de Jules Verne. Este varsta lor pentru tine acum.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Contele de Monte-Cristo'', Cei trei muschetari'', "Dupa douazeci de ani'', "Vicontele de Bragelone'', "Regina Margot'', "Doamna de Monsoreau'', "Cei patruzeci si cinci''-Alexandre Dumas
ciclul "Fausta''(10 volume)-Michel Zevaco
''ciclul "Cavalerilor''(4 volume)-Ioan Dan
"Toate panzele sus''-Radu Tudoran
''Cismigiu & comp.'', "Buna dimineata, baieti!''-Grigore Bajenaru
''Romanul adolescentului miop''-Mircea Eliade
''Ciresarii''(5 volume)-Consantin Chirita
''Calatoriile lui Gulliver''-Johnathan Swift
"Insula comorii''-Robert Louis Stevenson
''Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
"Coliba unchiului Tom''-Harriet Beecher-Stowe
''Moby Dick''-Herman Melville
''Marile sperante'', ''David Copperfield'', "Aventurile lui Oliver Twist''-Charles Dickens
''Manastirea din Parma''-Stendhal
''Notre-Dame de Paris''-Victor Hugo
Lectura placuta si o seara frumoasa iti doresc!