| Here4u a întrebat:

Heiiii! Parintii mei se cearta uneori, ba chiar se bat...crying Nu stiu ce sa fac, mereu cand aud ca se cearta, incep sa tremur nu pot sta intr-un loc, si mi-e frica sa ma bag intre ei.sadSora mea este cls a X-a, si vine doar in week-end acasa. Asa ca in timpul saptamanii, se cearta, si mie imi vine sa ma omor. Ce pot face? Va rog mult ajutati-ma.Sunt clasa a IV-a. Funda+Vot! Multumesc din tot sufleul >meu!:*:*:*:*big grinbig grinbig grinbig grin<

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zici sa faca ceva ca sa ai pace in casa daca nu atunci pleci la o ruda care accepta sa te ingrijeasca si parintii tai ii dau niste bani daca are pretentii cu cheltuieliile.

| Himera a răspuns:

Cel mai bine este sa nu te implici. Incearca sa te detasezi, du-te la plimbare, asculta muzica, citeste ceva cand ei se cearta. Sunt problemele lor de cuplu, tu nu ai legatura cu ele, nu trebuie sa te implici. Daca iti cer parerea, sa le spui ca ii iubesti pe amandoi si nu esti in masura sa judeci faptele lor. Daca unul dintre ei vine la tine si se plange de celalalt, spune-i sa discute cu o persoana matura, tu nu ai cu ce sa-l/o ajuti.
Inca ceva: discuta cu sora ta, incearca sa ii impartasesti nemultumirile tale, astfel povara devine mai usor de suportat. Ai grija de tine!

| lastOne a răspuns (pentru Himera):

Sunt total de acord cu ce a spus Himera... asa cred ca e cel mai bine. Si nici prin cap sa nu iti treaca sa faci prostia sa te omori... nu rezolvi nimic.

| MoneyMoney a răspuns:

Îmi lipsesc FOARTE multe elemente pentru a-ţi putea da un răspuns de FUNDĂ!winking în primul rând unde staţi (casă/apartament, oraş/sat), în al doilea rând când vine sora ta ei se ceartă!?!?!? Sunteţi decât voi două sau mai aveţi fraţi şi surori, părinţii tăi cu ce se ocupă!?! Abia după ce voi avea şi aceste elemente voi putea să-ţi dau un răspuns pertinent!

| boogdan91 a răspuns:

Spune-le ca sunt niste idioti.

| xToxiicLove a răspuns (pentru boogdan91):

:-s ce mai RASPUNS i-ai dat.:-s totusi. sunt parintii ei straight face da na. nici macar nu iti pasa straight face

| boogdan91 a răspuns (pentru xToxiicLove):

Cunosc situatia.am trecut si eu prin asta cand eram mic.nu prea are ea ce face daca ei nu se gandesc ca isi fac copilul sa sufere certandu-se mereu.pe masura ce o sa creasca sa se obisnuiasca, nu o sa o mai afecteze.

| alyzee a răspuns:

Pleaca de acasa, nu in sensul sa fugi, fa o plimbare cand vezi ca se inching spiritele, ei nu vor inceta de pe-o zi pe alta sa se certe iar tu probabil vei ramane cu niste traume de pe chestia asta, cand o sa cresti mare si ai sa pleci din casa, daca ai posibilitatea discuta cu un psiholog. Mie nu imi era frica sa ma bag intre ei, ba chiar eram acolo la mijloc, cu o mana il tineam pe tata si cu cealalta pe mama, in timp ce fratele meu mai mare cu 7 ani statea si se uita la televizor, atunci eram furioasa pe el, acum inteleg de ce nu se baga. Incearca sa te potolesti cu tremuratul cum poti, eu de la chestia asta am ajuns sa am atacuri de panica, numai puteam trage aer in piept pana aproape lesinam. Eu una iti doresc numai bine si sa iesi cu bine din casa cand ai sa fii mai mare.

| xToxiicLove a răspuns:

Paii sincer nu stiu sad. Ai putea sa vb cu ei. separat. sau impreuna straight face. ori sa ii spui dirigentei/dirigintelui happy. Eu sincer nu stiu...sau daca sti.incearca sa le reamintesti cum s-au cunoscut :-s ori. prefa.te si u ca esti bolnava, sau ti.e rau.asa o sa se impace de dragul tau :] probabil thinking cel mai bine vb cu dirigintele/diriginta. straight face. sau la psihologul scolii.nu pentru u.ci pentru ei :}. Sper ca te-am ajutat straight face. :*. Succes. O zi frumoasa

| Aოтuu a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu ei. In primul rand fii respectuoasa, stiu ca ti-e greu sa ramai indiferenta la disputele parintilor. La urma urmei, ei ar trebui sa fie un exemplu pentru tine, nu tu pentru ei. Spune-le ca te afecteaza certurile lor. Gaseste un moment cand amandoi sunt mai receptivi la ce vrei sa zici, si, apoi, plina de respect spune-le cat te afecteaza aceasta situatie... Spune-le: Mama, Tata, va iubesc pe amandoi, va rog, nu-mi cereti sa tin partea unuia dintre voi. Chestiunea asta trebuie sa o rezolve ei, nu altcineva.

| LovellyAngel a răspuns:

Spune-le ce nu îți convine, sau ia legătura cu o ruda.

| ISQ a răspuns:

Asta e de rau. sad imi pare foarte rau ca se intampla asa ceva. dar sa stii ca nu esti singura la care i se intampla asa ceva sunt multe persoane multi parinti care se ceart din pacate si eu am avut o problema dinasta sad
Dar la mine nu era asa rau ca se certa odata pe luna Dar si cand se certa se bateau de numa straight face soro eu nu stiu ce sa iti recomand Vorbeste cu cineva mai inteligent daca parinti tai sau macar unu dintre ei nu fac un pas spre pace Baftawinking

| Mircik a răspuns:

Spunele ca ca cind o mai fac sa o faca in liniste, sau sa nu o faca deloc, explicaea cum te simti tu in momentele alea, explicalea in asa fel ca ei sa fie macar pe 1 minut in locul tau, incearcas sa afli motivul, poate chiar tu ii poti ajuta cu ceva, spune-i surorii talea ea sa vb ca ii mai mare si poate sa ii ajute si pe ei, si pe tine! vb cu profesoara, ea sigur o sa te ajute! vezi fa ceva, ca daca va continua tot asa ori vei creste foarte agitata, ori vei repeta ce au facut si ei... sper ca am fost de foloshappysucces! si chiar imi pare foarte rau pentru tinesadsad

| Huntress a răspuns:

Buna! Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Sunt mai mica decat tine, iar parintii mei au divortat de 1 an si ceva.Ai mei nu au ajuns sa se bata, dar ii aud toata ziua certandu-se... Stiu cum e. Probabil daca iti dau un sfat de genul "Nu ii mai baga in seama" cu siguranta nu te ajuta. Spune-le ca tie iti face foarte rau atunci cand vezi violenta si neintelegere intre ei. Daca simti ca e OK si e mai bine decat sa ii auzi certandu-se, nu stiu... Poate ai putea sa propui divortul. Si poate ai putea sa mergi la psihologul scolii! Crede-ma! Nu e o rusine! Te inteleg si iti doresc sa ai cat mai multa putere sa treci peste asta! Sa nu cumva sa te sinucizi ca nu e o solutie! BAFTA si FI TARE!winking Asta e tot ce pot sa iti spun! :*

| Huntress a răspuns:

Scuza-ma: Eu sunt mai mare decat tine, nu mai mica big grin. In raspunsul anterior spuneam ca sunt mai mica. happy Nu vazusem bine. Oricum: Muuuuulta bafta si sa stii ca noi te sustinem! O zi frumoasa! :* :* :*

| FreyLike a răspuns:

Aceeasi problema.Si eu caut un raspuns multumitor. Adica nu poti sa pleci de-acasa cand ii vezi certandu-se, tot te vei gandi ca si-ar putea face rau, ca s-ar putea rani. Poate ei nu realizeaza, dar ne fac sa suferim prea mult pentru varsta noastra, dar parca pe ei nu ii intereseaza. Si nu pot fi neutra in timp ce e vizibil ca un parinte are dreptate. Nu poti tine partea ambilor parinti, ti-e foarte greu. Cand vezi ca se cearta din motive banale, din cauza banilor, sau, poate isi aduc chiar amenintari. Nu am curajul sa ma bag intre ei pentru ca as putea face chiar mai rau, ei dandu-si vina unul pe altul. Eu ma chinui si incerc sa ma abtin, dar tot izbucnesc in plans. Nu stiu nici eu ce sa fac, si am ganduri foarte grele, uneori, cand sunt in bucatarie, ma uit foarte urat la cutite sad, dar imi dau seama ca poate, poate se va rezolva totul... si se inrautateste pe zi ce trece, si sincer daca as sta la bloc, jur ca m-as arunca. Imi vine sa mor cand ii aud si mi-e frica, mi-e foarte frica de ce se va intampla.

| Maftei_Andra_1997 a răspuns:

Imi dai id tau?