| goiceeaalinaa a întrebat:

Vreau sa va spun ca nu stiu ce sa mai mai fac deci sa incep! Sunt clasa a 9 a invat la un liceu destul de bun cu renume eu sunt de la tara si stau cu chirie in oras cu sora mea si inca o fata! Pot sa va spun ca sunt o fata foarte emotiva! Eu sunt foarte apropiata de parintii mei mai ales de mama mea in generala stateam numai dupa ea insa acum ne desparte mai bine de 50 km ma simt singura aici imi vine mereu sa plang imi e frica de tot m-an inchis in mine si le simt dorul alor mei pe primul semestru a fost ingrozitor plangeam tot timpul imi e frica sa nu i-au note mici si sa ii dezaamagesc pe ai mei cu toate ca am terminat a 3 pe semestru si cu medie peste 9 imi e frica imi e groaza de teste si de tot mai ales de matematica de fiecare data cand imi e frica mi se face rau simt ca nu mai pot respira. Uneori ma duc in baie si plang pana ma descarc nu stiu ce sa fac astept cu nerabdare weekendul sa ma duc acasa pentru ca acolo ma simt protejata.nu stiu cum sa ma controlez nimic nu imi poate lua dorul de casa si nu ma pot obijunui aici! va rog sa imi dati sfaturi si rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| daniellle a răspuns:

Acest sentiment e total normal!
Şi eu sunt tot în clasa a 9a, şi eu locuiesc acum puţin mai departe de părinţii mei şi nici mie pot spune că nu mi-a picat bine iniţial.
Încearcă să îţi ocupi timpul liber cu lucruri care să te solicite, astfel încât să nu te mai gândeşti la alte lucruri, cum ar fi părinţii şi dorul de casă.
Încearcă să mai ieşi cu prietenii, eventual colegi în caz că încă nu ţi-ai făcut prea mulţi prieteni şi. uşor, uşor te vei obişnui cu senzaţia.
Nu e chiar atât de greu pe cât pare! happy

Noroc îţi doresc, sper că ţi-am fost de ajutor! big grin

1 răspuns:
| ema_2625 a răspuns:

Discuta cu parintii tai si daca nu exista alta alternativa sa te transferi la alt liceu, sa fii langa familia ta, vorbeste mai des cu ei la telefon, viziteaza-i des, pe mess vorbiti si vedeti-va la web si gandeste-te ca trebuie sa iti faci un viitor.Dar ceilalti ai caror parinti sunt in strainatate ce sa mai zica? Pune-te in locul lor!