| anonim_4396 a întrebat:

am o problema, sunt clasa 11 a si simt ca nu mai pot, simt ca toata viata mi e controlata de scoala, sunt mereu stresata, mereu ma gandesc numai la scoala, mereu mi e frica la scoala, in principiu la matematica, pur si simplu simt ca nu mai pot, nu pot sa plec de acasa nu pentru ca nu ma lasa parintii ci pentru ca daca plec undeva in timpul saptamanii stau stresata cu gandul la scoala sau ca ajung acasa si nu am timp sa invat nu ca daca as fi stat acasa as fi invatat cine stie ce doar asa, mi e frica mereu de scoala, de note in special la matematica si sunt stresata, parintii imi spun mereu ca fara bac nu pot sa fac nimic in viata ca trebuie sa iau bacul si eu chiar nu mai pot, nu exista zi in care eu sa nu zic ca imi e frica la matematica, nu pot sa inteleg matematica, nu am putut niciodata fac tot posibilul sa iau note acceptabile dar cred ca la bac nu o sa reusesc, de cand a inceput clasa 11 numai la asta ma gandesc mereu, pur si simplu am obosit pshic, fizic si din toate punctele de vedere am obosit si nu mai stiu ce sa fac.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ai putea incerca sa te transferi anul urmator la un alt profil la care nu se da bacul la matematica si asa ai scapa de aceasta problema.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti urez succes sa te descurci in viata fara scoala. Ia si lucreaza in plus la matematica pana vei incepe sa intelegi tipurile de exerctiile. Exercitiile de liceu sunt mult mai simple decat cele din generala, parerea mea. Sunt doar puse pe niste tipuri anume, care se invata lucrand cu ele, desigur.

| peperonies a răspuns:

Si cand o sa te angajezi si nu o sa ai de ales decat sa te duci la serviciu ce o sa faci? o sa fie mai usor nu?

| 393Dan a răspuns:

Ia ore de adaugator la matematica si spune-i profei ca nu intelegi nimic si s-o ia de la inceput. La noi la universitate erau in anul intai vreo 6 din grupa care nu stiau sa faca fractii din cele mai simple si sa gaseasca X-ul. Asa ca sa nu-ti fie rusine sa-ncepi cu cel mai simplu. Mai ai un an pan la bac, te asigur ca de cel putin un 7 reusesti sa-nveti. Succes!