| WyndFTW a întrebat:

Hello. Am si eu o intrebare. Ce se face la Info intra 9a?
Stiu ca se lucreaa pe PC laughing dar vreau sa stiu exact. HTML, JavaScript din astea. sau C++ si C# thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

JavaScript, in liceu, clasa a 9-a? Nu prea cred.
Nici HTML. Unii profesori nici nu fac optionalul. Ei considera ca putem invata asa ceva acasa daca ne pasioneaza, in primul rand pentru ca HTML si alte limbaje Web nu inseamna programare propriu-zisa...fiind ceva mai usor. Eu asa am patit in liceu. Profesoara mea de informatica dadea skip la orele de TIC/HTML/optionale si baga tot informatica sau ne dadea drumul acasa, caci era ultima ora de obicei.
Deci ai inteles ce zic? Informatica inseamna algoritmica/programare in pseudocod, Pascal/C++. HTML si alte chestii de genul asta intra la alta materie, TIC(Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor) sau ca materie optionala.

7 răspunsuri:
| Roxett a răspuns:

Faci C++ sau Borlandpascal

| WyndFTW explică:

E bine cred... adica eu intreb fiindca am invatat deja acasa HTML, JavaScript, CSS, PHP, si inca cateva si nu prea as vrea sa le repet iar laughing.

| Ionait a răspuns:

C++ si un pic de HTML (notiuni de baza).

| EuNuTu a răspuns:

In sem I faci pseudo-cod si in II faci pascal sau c++

| Horatiu1892 a răspuns:

C++, Pascal nu cred. O sa lucrati in MinGW sau Geany depinde de sistemu de operare. Daca prinzi la inceput nu-i asa urat.

| liii a răspuns:

C++ sau pascal depinde ce vrea profesorul de la clasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@HoRy, MinGW nu e un limbaj, ci un compilator si/sau IDE. Se mai fac si alte limbaje, in esenta avand aceeasi algoritmica, dar stiu ca la clasele din gimnaziu se face asa. In liceu, in mare parte, se face C++