| maimutzica a întrebat:

Help! iubitul meu vrea sa mergem la un gratar cu familia lui! nu ii cunosc si cred ca o sa ma simt cam aiurea, nu stiu c sa fac!?sad... un sfat va rog
pupici

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Oricand ai hotara sa faci pasul acesta va fi prima oara cand ii cunosti. Eu spun ca e bine. Un gratar e de obicei ceva relaxant asadar va fi mai putina tensiune si va fi mai usor. Vei cunoaste latura lor mai tanara si deschisa. Spun ca ar trebui sa profiti de ocazia asta. Astfel nu vei tu subiectul principal si atat. Veti discuta si va veti cunoaste in mod natural in cadrul acestei iesiri. Cred ca e mai bine decat sa te duci la el acasa si sa fie clar ca tu esti subiectul principal. Te vei simti mai incomod asa. Acest gratar e o sansa foarte buna de a-i cunoaste intr-un mod mai placut pentru tine si pentru toti spun eu. Conteaza mult si sprijinul sau aici.

| IrinaAndreea a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa mergi, e o dovada in plus ca e vorba despre o relatie serioasa si e de apreciat ca vrea sa te prezinte familiei. Iar daca e la un gratar, e si mai bine! Cadrul e mai putin formal decat acasa la el, la o cina de exemplu, unde ai avea interventii limitate. Multa bafta la impresionat socrii!hee hee

| missbee a răspuns:

Ar trebui să fii fericită, te iubeşte. Băieţii nu prezintă orice iubită părinţilor, decât dacă e vorba de o tipă pe care o iubesc mult şi cu care vor o relaţie de viitor. Pe lângă faptul că e o dovadă că lucrurile între voi doi merg pe calea cea bună, e şi o ocazie să prinzi încrederea părinţilor lui.

La grătar lumea e relaxată, odihnită, atmosfera e destinsă şi va fi uşor să te pui în temă şi să faci cunoştinţă cu ei. Spune-i iubitului tău să nu te lase singură, cel puţin la început, după ce se fac prezentările şi va fi o oarecare tensiune în jur, pentru că cel mai probabil vei fi un pic analizată.
Nu fi timidă, nimeni de-acolo nu-ţi va căuta defectele şi nimeni nu te urăşte laughing. Ei vor doar să te cunoască, şi dacă ai noroc s-ar putea să fie nişte părinţi foarte deschişi la nou şi poate nici nu o să vă bage prea mult în seamă şi veţi petrece majoritatea timpului doar voi 2.

Încearcă cel puţin pentru început să fii destinsă, nu începe cu glume, ironii, râsete. Astea pe parcurs, la început fii relaxată dar un pic reţinută în gesturi pentru că prima impresie e cea mai bună. Baftă!

| BruneTTe a răspuns:

Clar, du`te. daca te-a invitat e un semn bun, inseamna ca te iubeste si ca aveti o relatie foarte buna. Crede-ma ca nu ar duce pe oricine sa-i cunoasca familia. Imbraca-te decent [sa faci impresie buna] nu sa pari cine stie ce fitoasa laughing si comporta-te cat mai normal. Nu incerca sa exagerezi numai ca sa impresionezi. Si ai sa vezi ca totul va fi bine si nu te vei simti aiurea.
Succes!

| Nicoleta a răspuns:

Tocmai asta e ocazia sa ii cunostiwinking
Eu zic sa te duci.

| sensesDelight a răspuns:

Hei, relaxează-te. ^_^ La urma urmei dacă-ți dorești o relație serioasă cu iubitul tău trebuie să dai ochii și cu familia lui, iar dacă ești politicoasă și respectuasă nu are ce să se întâmple.
Vorbește-le deschis și fii drăguță. Poți încerca chiar să îi ajuți cu pregătirea grătarului (să aduci farfurii, pahare etc.) Știi că soacrele apreciază "gospodilene". În rest, simte-te bine. Ești cu iubitul tău, n-are ce să se întâmple. Baftă!

| deia a răspuns:

Du-te!
Si pe mine m-a invitatprietenul meu cu familia lui la gratar, eram foarte rusinoasa dar, nu aveam de ce. S-au purtat frumos cu mine si m-am simtit bine.
Eu zic sa nu ratezi sansa ca familia lui sa te cunoasca si tu sa ii cunosti familie.

Bafta :*!

| sinblade27 a răspuns:

Totul spre bine. daca te pui in raport bun cu ei ai si avantaje

| Quiss a răspuns:

Du-te ca sa-i faci pe plac...Fii draguta, amabila, zambitoare cu ai lui si totul o sa fie bine, mai ales daca ii spui iubitului tau ce gandesti si-l rogi sa te ajute. Cel mai important e sa fii tu insutiwinking.

| ionutzel04 a răspuns:

Salut

eu zic sa te duci... e mai bine sa ii cunosti decat sa ii tot eviti si poate o sa te intelegi bine cu ei si o sa-si faca o parere buna despre tine asa vor sti cu cine sta fiul lor si o sa fie mai bine

| Hombre a răspuns:

Cum ce sa faci!? te duci tot trebuie sa-i cunosti pana la urma si apoi o invitatie nu se refuza venita tocmai din partea iubitului tau. Nu inteleg de ce pleci de la premisa ca te vei simti aiurea si ca nu va fi tocmai invers. Hai curaj, socializeaza lasa emotiile ca nu te mananca oameni aceia vor si ei sa te cunoasca si va fi bine.

| XutZu1997 a răspuns:

Du-te cu elwinking

| adriana_5532 a răspuns:

Du-te! asa faceam si eu, dar eu o faceam pentru ca imi era rusine cand i-am cunoscut prima oara nu scoteam nici o vorba mai ales ca el are o familie mare si toti vorbeau si asa iar eu sunt doar eu cu mamilaughing si m-am simtit altfel.cunoaste-i! dupa ce i-am cunoscut toata ziua merg la ai lui si povestesc cu ei multe lucruri ma simt ca la mine acasahappy conteaza sa scapi de rusinea pe care o ai si sa fi tu insatihappy iubitul tau chiar e indragostit de tine daca te prezinta la parintitongue

ai grija de tine.
pussi

| Pancake a răspuns:

Poftim?! Du-te, nu pierde sansa asta. Daca te-a invitat inseamna ca relatia voastra e pe un drum bun... inseamna ca vrea sa ii cunosti parintii. Fii naturala si sincera, poarta-te normal... sunt sigura ca o sa te distrezi. Plus, o sa fie el acolo daca e sa se intample ceva. Stai linistita si nu rata ocazia asta! big grin

| maimutzica explică:

Multumesc pentru sfaturi! cred ca o sa merg cu el si o sa las timiditatea de-o parte... o sa fiu eu insami! va pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relaxeaza-te. Sa mergi la gratar e fain, lumea-i destinsa, e mai usor sa faci cunostinta. Va fi bine.

| yourcandy a răspuns:

Eu nu am trecut inca printr-o asemenea experienta... dar cred ar trebui sa-i spui iubitului tau ceea ce simti daca nu vrei sa faci acest pas.Probabil te va intelege si va amana intalnirea pentru atunci cand vei fi pregatitabig grin sper ca te-am ajutat :*