| wolder a întrebat:

Nu inteleg de ce toata viata nu am fost lasata sa fac nimic. Rar mai gasesti adolescent cuminte in ziua de azi. Ma uit in jurul meu nu am prieteni/ prietene care sa nu fumeze, eu NU fumez. Peste tot se bea, majoritatea fetelor beau si ele si eu NU beau. Ca sa le zic pe toate, NU ma droghez. Tatal meu a fost un alcoolic cu probleme la cap iar la cei 16 ani aveam voie cateva ore afara, nu mai zic de petreceri, nu aveam voie. Nu ma duc la petreceri si chiar imi doresc pentru ca n-am sa beau, n-am sa fumez, n-am sa ma droghez, pur si simplu am sa fiu si eu pe acolo ascultand muzica si poate am sa dansez.
Am scapat de tata, dar acum il am pe cap pe iubitul meu cu care stau in casa si care este foarte posesiv: nu am voie sa ies din casa cand el nu e la munca- trebuie sa stau cu el, n-am voie sa raman noaptea la o prietena, n-am voie sa ies afara cu alti baietii, n-am voie sa merg la petreceri.
In seara asta am vrut sa raman peste noapte la o prietena foarte buna fiind ziua ei de nastere, i-am spus mamei ca o dau la telefon pe mama prietenei mele care era langa mine si-mi zisese sa raman acolo ca vorbestea ea cu mama. Nu a vrut sa auda de asa ceva, n-a vrut sa vorbeasca cu mama prietenei mele, nu m-a lasat. Prietenul nu mai zic, nu m-a lasat si o spunea de parca era parintele meu sa-mi dea ordine. M-am saturat de comportamentul lui si cred c-am sa ma despart de el pentru ca nu pot face nimic din vina lui, pur si simplu imi controleaza viata. Ce parere aveti?
Sunt condamnata sa stau in casa in timp ce toti prietenii mei se duc la petreceri si nu e vorba de scoala, ca invat si la petreceri se duc chiar si cei ce invata foarte bine.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ceilalti fumeaza si beau, nu esti obligata, dar nici sa nu te simti obligata fa faci asta. Daca e adevarat ce spui in legatura cu prietenul tau, te-as sfatui sa te desparti de el. Prieteni perfecti nu exista, dar exista prieteni buni. Acum, depinde si de varsta pe care o ai si unde locuiesti, situatia financiara de care dispui si multe altele. Totusi, daca spui ca la 16 ani te simteai sechestrata, acum cati ani ai?

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Fac 17 ani in cateva luni

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Eu putin mai mare decat mine. Eu iti recomand sa te desparti de tipu' ala, macar sa fi si tu mai libera.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari pentru modul de gandire.In ce priveste "iubitul" tau,sfatul meu este sa termini imediat relatia cu el. Posesivitatea si gelozia extrema, sunt ca o boala psihica, aproape imposibil de vindecat. Daca acum procedeaza asa, in eventualitatea unei casnicii, vei avea mult de suferit.Mult noroc.

| darnme a răspuns:

Cand va aud ca aceste vicii creeaza dependenta, ma faceti sa rad laughing) Poate creeaza pentru oamenii slabi si lasi. M-am lasat de fumat pentru ca asa am vrut si am aratat lumii ca sunt in stare. Beau cand am chef si cat am eu chef.
De altele nu mai zic ca nu pot aici. laughing
Stii cum e? Fara vicii am fi doar niste roboti! Trebuie sa stii sa ai o limita, asta e chestia.
Desparta-te de iubitul tau, in locul tau i-as spune cateva.
Cat despre parintii tai, ar trebui sa ai o discutie serioasa cu ei. Nu stiu ce varsta ai, dar oricum daca stai si dupa 18 ani in casa lor tot nu vei scapa de regulile lor asa ca cel mai bine este sa discuti frumos cu ei.
O seara faina!

| SupradozaDeViise a răspuns:

Ce drastica e mama ta.Imi pare rau pentru tine! :3Nu stiu cu ce sa te ajutat, pentru ca nu-mi vine nimic in minte! Sorry! :*

| BladeMaster861 a răspuns:

E bine ca nu vrei sa incepi cu acele vicii. trebuie sa fii constienta cati fac rau si nu trebuie sa le experimentezi deoarece creeaza dependenta. cat despre iubitul tau dupa parerea mea ar trebui sa faci ceti spune inima si daca vrei sa te desparti de el trebuie sa alegi cuvintele bine deoarece poate reactiona negativ din cauza temperamentului.

| Katy1998 a răspuns:

Dar,cati ani ai?

| wolder explică (pentru Katy1998):

Fac 17 ani peste cateva luni