| Suzy112 a întrebat:

Hey, saptamana asta am in plan sa ma duc peste hotare, sunt minora (16 ani), este posibil ca sa merg cu persoana care are tutela pe numele meu peste hotare? Nu o sa fie probleme la vama?

5 răspunsuri:
| Diana12222 a răspuns:

Daca are tutela ta nu o sa fie nicio problema

| sandaaa a răspuns:

In primul rand, daca esti minora, ca sa treci granita ai nevoie de un pasaport, act notarial de la ambii parinti cum ca sunt de acord sa treci precum si imputernicire acelei persoane majore cu care treci cum ca raspunde pentru tine.

| Suzy112 explică (pentru sandaaa):

Pasaport desigur ca am, si persoana care ma insoteste-are tutela, doar ca ma ingrojorez la vama sa nu fie probleme

| sandaaa a răspuns (pentru Suzy112):

Atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi, eventual numai daca ingrijorarea nu vine di alta parte, din alte motive, mai putin legale sa zic...

| nene14 a răspuns (pentru Suzy112):

Nu nu vei avea. Am iesit de 3 ori pana acum cu profesori(Care aveau declaratia notariala de la parinti...pe langa parinti e si tutorele legal cum in cazul tau)Deci e ok