| FetitaCuOchiVerzi a întrebat:

cum pot scapa de cosuri si puncte negre nu am multe dar ma enerveaza scrieti toate variantele (VOT+FUNDA):Xlove struck

Răspuns Câştigător
| Alexandra8989 a răspuns:

Am mai multe variante asa ca citeste:

1.Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum,binainteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Daca l-ai incercat deja,raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea, mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere, deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.

2.Cumparati de la farmacia naturista crema antiacnee cu salvie si sulf.Te faci seara si pe dimineata toate cosurile is uscate.Mie imi face f bine si eu aveam fata plna de cosuri.E cea mai buna crema pentru mine.Am incercat multe dar asta e cea mai buna

3.Sa te duci la un dermatolog cu bilet de trimitere de la medicul de familie, nu trebuie sa platesti nimic. Eu am aceeasi problema ca si tine, cosuri. Referitor la cosuri eu am 24 de ani si am prb asta de la 13 14 ani. Dc nu le tratezi e greu sa treaca. Asa sunt multe prd pe piata dar nu stiu care ti se potriveste tenului tau. Creme pentru acnee usoara, medie sunt skinoren si brevoxyl darr ai grija ca sunt cam agresive si te poti irita la inceput, trebuie sa te dai seara si o data la 2 seri ntyr-un strat subtire si dupa 2 3 saptamani te poti da in fiecare seara. Nu ti-as recomanda sa te dai dimineata ca te poti arde rauuu mai ales acum ca vin caldurile. Asa creme mai blande sunt Keracnyl, Sebium AKN dar nu stiu daca sunt la fel de eficiente ca celelalte doua. Dc te duci la doctor e posibil sa iti recomande si ceva pastile (vitamine sau antibiotice) ca sa tratezi problema si in interior pentru ca daca folosesti doar creme nu ai rez bune. Si trebuie urmat un tratament de lunga durata 4 5 6 luni+ tratament de ingrijre a tenului gras.

4. ai de facut tratament cu argila, infuzie cu ceai de musetel 15-20 de min si m-am spalat pe fata de 2 ori pe zi cu gel pentru spalarea tenului de la oriflame. Nu am folosit fond de ten doar baton corector si nu mai am cosuri deloc, iti recomand sa incerci

funda?

6 răspunsuri:
| TrixLove a răspuns:

1. exista ceva care se numeste ACNEON. e foarte bun...de la farmacie
2. mai poti folosi o crema transparenta de la "Virginia"...e iarasi foarte buna
3. incearca cremele de la Oriflame. e ceva in forma de ruj...cu o jumatate crem si una verde...nu mai stiu exact cum se numeste, dar partea verde e pentru. cosuri si crede-ma ca e foarte bun.
4. Incearca asa-zisele creme cu pietre. cred ca sunt la farmacie. e o crema de fata cu chestii inauntru, care indeparteaza cosurile.
atata stiu... Funda? :X

| danaG a răspuns:

Clean&clear,sau tot ce poti sa cumperi din comert,pentru a curata,tonifia si hidrata tenul! daca vrei sa iti faci totusi un gomaj in casa, poti sa amesteci niste malai mai mare(nu ca cel pentru mamaliga)cu un ou si cu f putin iaurt, apoi sa te freci bine cu el pe fata si sa il lasi 2-3 min sa se "usuce",ai sa simti cum ti se "increteste"pielea,dupa care te speli bine pe fata si daca ai o crema hidratanta(sau in functie de tenul pe care il ai-crema pentru ten uscat,mixt sau gras)te dai cu ea! cosurile nu vor disparea ca prin minune,pentru ca probabil esti in perioada in care ele apar,si nu prea ai scapare,dar macar avand un ten bine curatat si ingrijit,nu le vei ajuta sa se inmulteasca! daca ai sa cauti pe google, ai sa gaseti masti naturale pentru puncte negre si cosuri, f multe! sper ca te-am ajutat!

| eltina a răspuns:

Prima varianta ar fi un tratament cu miere si iaurt foarte eficient. te scapa de cosuri si pete in 5 ore. amesteca 3 linguri de miere cu 2 galbenusuri de ou. pana se face o pasta. pune iaurt (4-5 linguri) peste si amesteca bine. ti-ne-o timp de 3 minute pe fata
dupa 3 ore date cu lapta(cam cum te speli pe,, ochi) dupa 2 ore dispar toate petele cosurile si acneea.Am auzit ca o alta metoda ar fi sa te dai cu cu usturoi pisat cu apa si dispare intr-o zi. Ceva ce eu am incercat este cu lamaie dar trebuie sa stii ca cam ustura :d.O alta metoda e sa te dai cu numai cu iaurtbatting eyelashes.si ultima varianta pe care o stiu eu dar care dureaza mai mult este cu un tratament din argila cu miere si lamaie dar care tine cam 2 saptamani big grin...Eu ti'am spus numai vaiante pe care le poti face tu pentru ca eu de astia mi-am facut :p zynerit mie mi-a ars fata :p si nu am mai incercat altceva :d

| catalina_2560 a răspuns:

Pnetru puncte nergre uitele la clipul acesta.:)Si eu am facut la fel si a mers.
http://www.youtube.com/watch?v=-bjOB4zS0uE
Iar pentru cosuri incearca -pasta de dinti peste noapte
-Bicarbonat de sodiu. Aplica o lingurita de bicarbonat de sodiu pe o cârpa umeda si maseaza-ti usor fata cu ea. Apoi, clateste-te bine si usuca-ti fata cu un prosop moale.

| AleMaria18 a răspuns:

Pai si am la fel ca tine dar eu folosesc: spalare pe fata cu clear skin apoi imi pun masca da nu mai stiu cum se numeste, si in fiecare seara ma dau cu o crema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt punctele negre poti sa-ti faci infuzie cu musetel sau asa. adica incalzesti apa cu pliculete de ceai de musetel sau orice altceva si cand se incalzeste indeajuns iti pui un prosop in cap si stai deasupra oalei sau in ce ai incalzit tu apa... poti sa te speli pe fata cu malai.cam asta e ce am incercat eu.iar pentru cosuri folosesc produsele din gama Clearskin. sunt f bune.parerea mea.