| wPapy a întrebat:

Hey TPU!(scuze categoria)Ne-a citit profu de religie o poveste in care parca Moise era in ierusalim sau nu stiu unde si daca o femeie nastea un baiat trebuie sa-l omoare. Apoi o femeie a nascut un baietel si l-a pastrat cateva luni sau ani si la bagat intr-un cosulet si l-a trimis pe Nil si fata unui rege l-a gasit si la luat si apoi el a crescut mare si a omorat un evreu si s-a refugiat in munti si nu mai striu...Cum se numeste,, lectia" asta? Fau funda+vot.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moise este pruncul care s-a nascut si mama lui l-a tinut ascuns 3 luni pentru ca regele Egiptului a poruncit sa fie ucisi toti pruncii evreilor de parte barbateasca. Dupa 3 luni l-a pus intr-un cos de papura pe Nil si l-a gasit fata faraonului(regele Egiptului). Sora lui Moise a intrebat-o pe fiica faraonului daca sa ii aduca o doica dintre femeile evreilor sa o alapteze si aceasta a acceptat. Si a adus ca doica pe mama lui Moise. Dupa ce a crescut Moise mama lui l-a dus inapoi la fata regelui si aceea i-a pus numele Moise care inseamna,, din apa l-am scos''. Cand a iesit Moise si a vazut pe evrei la ce munci grele erau pusi si a vazut un egiptean care batea un evreu, l-a ucis pe acel egiptean. Cand a vazut Moise ca s-a aflat ca a ucis pe egiptean, a plecat in tara Madian unde s-a casatorit cu Sefora, fata preotului Ietro. In timp ce pastea oile socrului sau, lui Moise i s-a aratat ingerul lui Dumnezeu intr-un rug care ardea si nu se mai mistuia. Atunci i-a spus lui Moise ca il va trimite sa scoata poporul lui Israel din robia egiptenilor pentru ca suferintele lor sunt mari. Moise a scos pe evrei din Egipt, i-a trecut prin Marea Rosie pe care a despartit-o in 2. In muntele Sinai Dumnezeu i-a dat lui Moise table legii cu cele 10 porunci.