| anonim_4396 a întrebat:

Moise Guran este evreu?

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, Moise Guran este agnostic ca punct de vedere cu privire la religie şi român de etnie.
Victor Ciutacu în schimb este evreu.

Salam alekum.

| a1doru a răspuns:

E severineanrolling on the floor

| Silvia a răspuns:

Pe Wikipedia scrie că este român.

| Lukk a răspuns (pentru Silvia):

Nu stiu dc moise guran este sau nu evreu, dar o persoana poate avea o nationalitate - ca roman, de ex., si o alta etnie - ca evreu, de ex. happy

| Nietzsche_Dan_1907 a răspuns (pentru Lukk):

A fi evreu nu e etnie ci religie. Israelian e etnie.

| florincroitoru a răspuns (pentru Nietzsche_Dan_1907):

Oficial a fi evreu este o naţionalitate. Este un caz in care religia e cea care da aceasta naţionalitate. Mie mi se pare absurd, dar asta e recunoscut oficial de către evrei şi de majoritatea statelor.
Israelian e o cetăţenie, nu etnie. Evreu cu cetăţenie israeliană! Israelian poate fi şi un palestinian.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca este evreu, dar, cu siguranta este al dracu' de inteligent.
Imi place tipulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorba lui Kronstadt, habar n-am, da' pare destept baiatu'. Spun pare, pentru ca trateaza problemele dintr-un domeniu care ca si medicina, ma depaseste.

| Stropdeploaie a răspuns:

Nu.

| Yummi a răspuns:

Da

| florincroitoru a răspuns:

Nu poate avea o nationalitate si alta etnie! Poate avea o cetatenie si alta nationalitate.
Nationalitate este sinonim cu etnie!

| Nietzsche_Dan_1907 a răspuns:

Yes, but it's nothing wrong with that.
What is wrong is that he try to hide it.

| Ciobîcă_Ovidiu_1983 a răspuns:

Eu cred ca este evreu, dupa nume, ocupatie si atitudine. Putini evrei i-si recunosc oficial nationalitatea/religia. Ciutacu a recunoscut cu greu, Moise se da agnostic, Vanghelie n-a recunoscut nici cand l-a indemnat Ciutacu.
Moise - numele, ocupatia - politruc si traseist media, atitudine - tipic evreiasca. Inteligenta e mimata atent, zic eu.

| היינריך_בלה_1957 a răspuns:

De ce acest fapt are atata importanta?