| anonim_4396 a întrebat:

hey TPU va cer si eu parerea daca se poate va rog sa ma ajutati as dori sa imi cumpar o orga electonica imi doresc tare mult sa cant la asa ceva si am dat de un site cu modelele urmatoare

xy-330

xy-329

mk-906

mls-9688

mls-9908

care ziceti ca este cea mai buna sau care are mai multe calitati si avantaje daca nu va rog sa imi ziceti o orga dar sa fie pana in 500 lei

2 răspunsuri:
| Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995 a răspuns:

Canta man pe Yamaha DX care vrei.

| AlinDX7 a răspuns (pentru Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995):

Corect. Yamaha a scos in anii '80 cele mai bune modele de clape. Seriile DX si seriile V. V2 si V50. Yamaha V2 e de fapt, Yamaha DX11. Nu mai stiu de ce au schimbat numele. Eu am DX21 si DX7 modelul clasic. Sunetul lor, nu se compara cu alte clape facute de Yamaha, Korg, Roland, Ketron, GEM, sau alte branduri. La fel de bune sunt si clapele KAWAI K1 si K1II. Eu tot pe DX cant si tot pe el am sa cant in continuare. Nu renunt la el. Am avut G-800, PSR(nu mai stiu care. Cu astea am inceput sa cant), am avut Roland E-68, Korg Pa2x Pro dar ca sunet, au fost departe, de un DX. Acuma am doar Roland Fantom G6, YAMAHA DX21, YAMAHA DX7. Urmeaza sa-mi iau Roland XP-10.