| Byanka26 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Am nevoie de 5 tari la genul masculin si feminin in franceza si nu stiu! Vreau neaparat un 10 la franceza si va rog ajutati-ma! + ca dau *fundita*

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Ai aici tarile clasificate dupa litera cu care incep. http://french.about.com/library/vocab/pays/bl-countries.htm
(vezi ca la alea care incep cu l' cum e l'Afghanistan iti scrie in paranteza genul, ex. l'Afghanistan este masculin; la restul ma gandesc ca-ti dai singura seama ca,, le'' e pentru masculin, iar,, la'' pentru feminin)
ex:1. feminine
la République centrafricaine
la République dominicaine
la République tchèque
la Roumanie
la Russie
la France
la Belgique

2.masculine
le Rwanda
le Royaume-Uni
le Ghana
le Maroc
le Canada
le Chili

Daca vrei altele, te uiti in lista de la acel site.

1 răspuns:
| Byanka26 explică:

Va rog azi!