| dansatoarea11 a întrebat:

Imi doresc un bichon maltez la 14 ani. cum as putea sa-i conving pe perintii mei in 3 ani? vreau sa stiu multe despre ei. ce mananca, daca le cade parul, etc? ma ajutati? dau funda.

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Ai putea sa iei note mari, sa fi mai cuminte si sa ii rogi in fiecare zi, poate asa se satura si pana la urma iti cumparalaughing, cat descre bichon maltez, uite aici totul despre elwinking: Bichon Maltez

Bichon reprezinta forma prescurtata a cuvantului frantuzesc "Barbichon", care inseamna "barba scurta, cioc". Bichon-ul este o rasa frantuzeasca de spaniel. Are o mantie alba, lunga, atarnanda de o frumusete deosebita.

Fotografii cu Bichon Maltez
» Infatisarea rasei Bichon MaltezConstitutie: Micut, compact, mai degraba lung decat inalt
Greutate: 2-5 kg
Inaltime: 21-25cm
Blana: Eleganta matasoasa alba, stralucitoare, groasa, par greoi de aproximativ 22cm, lung atarnand pana pe pamant de fiecare parte a corpului. In mod obisnuit, blana nu este in valuri si cu bucle. Acesti caini nu pierd parul in mod normal. Multi caini, insa, isi pierd culoarea de alb absolut din jurul ochilor din cauza secretiilor lacrimale.
Culoare: Alb pur
Cap: Usor rotunjit
Dinti: Egali, muscatura foarfeca sau de la colt la colt
Ochi: Intunecati, rotunzi, mari, adanci, contur intunecat deosebit de frumos
Urechi: Lungi, atarnande
Coada: Cu par lung, purtata deasupra spatelui, dar poate si atarna (foarte pufoasa)
Membre: Oase subtiri (gratioase si flexibile)
Picioare: Mici si rotunzi (foarte pufoase)
Viata: In medie 15-20 ani

» Descrierea rasei Bichon Maltez
Maltezul este o rasa alba micuta de caini apartinand grupului animalelor de casa si poodle. Bichonul Maltez nu pierde mult par si este acoperit din cap pana in picioare cu o roba matasoasa de blana alba. O specie veche asociata cu insula Malta si-a pastrat aspectul distinct de veacuri intregi. Se ataseaza foarte mult si de foarte multe ori se inteleg bine si cu ceilalti caini. Secretiile lacrimale formeaza pete rosii in jurul ochilor, si de aceea blana lor ar trebui ingrijita cu foarte multa atentie.
» Sanatatea cainilor din rasa Bichon Maltez
Luxatia patelara este o tulburare care implica migrarea patelei (rotulei) din santul de culisare la la nivelul extremitatii distale a femurului.
Hipoglicemia este o tulburare a diminuarii glucozei din sange caracterizata prin atacuri de lesin si pierderea cunostiintei cu intepenirea cainelui (contractura generalizata).
Criptorhidismul este o tulburare reprezentata de lipsa coborarii unuia sau ambelor testicule in scrot.
Boala tremuratului la albinosi (White shaker disease) este o stare de tremur sesizata la cainii mici albi.
In plus, Maltezii sunt susceptibili la orbire, surditate, stagnarea lacrimilor si la blocarea canalelor lacrimale.
Durata medie de viata a Maltezilor este de 14-16 ani.
» Istoricul rasei Bichon Maltez
Pentru peste 28 de secole, Maltese-ul a fost reprezentat in picturi, ceramica si literatura. Acest caine a fost imortalizat in monumentele grecesti si se crede ca era un caine al regalitatii si nobilimii. Cu o mostenire mediteraneeana, rasa este originara din Malta si a fost din totdeauna un companion al omului si un caine de casa iubit.
Descendentii Maltese-ului au urmarit in decursul istoriei spanielii, nu terierrii cum poate ati crezut. Roba sa alba, matasoasa si lunga atarna pana la pamant facand ca rasa sa devina un caine de companie foarte apreciat de doamnele din randul nobilimii in jurul anilor 1800. Datorita dimensiunilor lor reduse, acesti caini era, in mod caracteristic, purtati pe mansoanele doamnelor si cu capul la pieptul acestora.
In 1877, Maltese-ul a aparut pentru prima data la expozitia canina de la Westminster. In acel timp, rasa purta denumirea de cainele-leu maltez. In 1879, rasa si-a facut din nou aparitia la Westminster, de aceasta data sub denumirea de Maltese Skye Terrier, desi nu este un caine terrier. In cele din urma, rasa a fost acceptata in grupa raselor de companie a American Kennel Club ca si Maltese in 1888.
» Alte informatii despre Bichon Maltez
Bile negre:
* foarte dificil de întreţinut
* predispus la afecţiuni ale ochilor şi urechilor, de aceea acestea trebuie verificate periodic
* deşi este robust, are oasele fragile, nu trebuie bruscat
* nerecomandată folosirea lui pe post de cîine de pază
* nu trebuie lăsat nesupravegheat
Bile albe:
* bun căţel de companie şi agrement
* inteligent, foarte uşor de educat, fapt ce le-a atras atenţia şi dresorilor de circ, care îl preferă în numerele lor
* frumos la aspect şi graţios
* foarte jucăuş, calitate pe care şi-o păstrează chiar şi la bătrîneţe
* speranţă mare de viaţă (în medie 15 ani, dar există şi cazuri cînd animalele au trecut de 18 ani, cu condiţia să fie ferite de umezeală)
* destul de tăcut
* îndrăzneţ, vigilent
* ataşat stăpînului
* un efort cît de mic îl menţine în formă, nu are nevoie de timp îndelungat sau antrenamente speciale
Temperament
Jucaus, vioi, bland, devotat, foarte inteligent, gratios, curajos, poate fi invatat diverse trucuri, relationeaza bine cu alte animale, se enerveaza usor
Aptitudini
Caine de companie

6 răspunsuri:
| kta1431k a răspuns:

Buna,nu ma pricep la toti cainii si din acest motiv am cautat asta pentru tine: http://www.animale.ro/caini/bichon-maltez
Cat despre convingerea parintilor, tu iti cunosti cel mai bine parintii si situatia de acasa, nu cred ca cineva te poate ajuta. Eu sper sa iti daruiasca ce iti doresti cel mai mult

| sissik a răspuns:

Viziteaza si vei primi raspunsuri: http://bichon.webgarden.ro/

| dansatoarea11 explică:

Mai astept si alte raspunsuri. kta1431k nu te supara, dar imi e de folos si acest raspuns

| dansatoarea11 explică:

I-am convins.o sa-mi ia

| dansatoarea11 explică:

Ce fel? ai negru fata? o sa mai vinzi si pe data de 08-12-2014?

| alexbadea11 a răspuns:

Buna.eu am bichonei de vanzare la alegere happy 0784623129

Întrebări recente