| Floristean_Dan_1974 a întrebat:

Îmi doresc un câine. Nu știu ce sa aleg dintre Bichon Maltez sau Bichon Frise! Va rog ajutați-mă!

Răspuns Câştigător
| Andra22222 a răspuns:

Hello. Detin un bichon maltez si am o prietena care are frise. Am sa-ti spun in mare parte diferentele generale.
In primul rand, diferenta parului care necesita mai multa ingrijire la bichonul maltez acesta năpârlind deseori, daca alegi sa nu-i tunzi parul, acesta trebuie periat zilnic, spalat, aranjat. Ii poti prinde codite, fundite sa chiar o poti impleti laughing. Vara ar fi bine sa fie tunși deoarece este un risc mare de a se inmulti purici, de a lua capuse si chiar le este f cald.
Bichonul frise nu necesita atata atentie asupra parului, dar bineinteles si acesta trebuie periat si spalat constant.
Bichoni frise traiesc in medie 14-15 ani, dar au fost cazuri in care au trait chiar 21, iar bichoni maltezi 14-17 ani.
Ambele rase sunt jucause, usor de dresat si foarte iubarete, acum depinde de timpul tau. Daca ai mult timp liber poti alege un maltez. Bichoni maltezi la maturitate sunt mai mici decat cei frise dar greutate este acceiasi.
Mult succes si sa-mi spui ce alegere ai luat.

3 răspunsuri:
| Andreea213 a răspuns:

Bichon frise. Maltezul e mai greu de ingrijit.

| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Bichon frise

| Mihaela_Anna_1997 a răspuns:

Bichon frise!