| anastazia39 a întrebat:

Imi place skateboardul desi sunt fata. Nu pot sa fac trucuri dar ma descurc la mers di la cateva scheme stupide pe care oricine le poate face. Rotile sunt ABEC 1 nu-s cele mai bune dar merg destul de bine pe teren drept. Toata ziua ma dau pe skate si s-a cam prafuit. Aveti vreo idee cum sa il curat? Sau cum sa sterg rotile pentru a nu intra prea mult praf in rulmenti?

22 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Bună.
În primul rând skate-ul nu se spală sau ceva de genul acesta; poţi să-l ştergi doar cu o cârpă uscată, dar nimic mai mult.
Am citit multe despre skateboard, şi nu am auzit vreodată să se ştergă rulmenţii, eu spun să le laşi aşa cum sunt ele; pentru că nu se vor strica, poţi doar să le ştergi puţin cu o cârpă uscată; cum am mai zis.
O zi bună.

| denisa_4116 a răspuns:

Nu stiu eu zic sa iti cumperi altu mai de firma de pe asta sal sudezi sau nu stiu cred fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut si eu sun fata dar pot sa fac scheme.Sti ceva eu cand imi prafuiesc placa aduc o carpa uda si o sterg, dupa aceea o pun la soare.AI INTELES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Skateboardul nu se curata doar de de supt.Eri chiar am incercat sal spal si nu mi-a reusit. si mie imi place sa fac skatebording.
razvan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce sa ma loghez ma rog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce sa ma loghez ma rog ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Eu sunt baiat si ma pircep bine la scheme.In legatura skate boardul tau mai bine ia-ti unu de firma cum ar fi Rco.

| GhiolbanAurel a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iti zic ceva, Rco este cel mai prost skateboard existent. straight face.Un skateboard de firma ar fi Element sau un Plan B, in niciun caz Rco.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal
is baiat si ma pricep bine la scheme si cadn se murdareste iau un burete si il sterg pe ambele fete:d si apoi il las la uscat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desfa rulmentii si da cu un servetel puti inmuiat in apa apoi da cu niste vasilina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. Scoate rotile si curatale/////big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa cureti rotile trebuie sa le scoti...
sau daca sunt de silicon nu le poti scoade

~SILVIU~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut multe skate-uri si din toate pot spune ca cele de la Rco sunt cele mai bune ediskate8no talking

| Bogdy1032 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rco ii cea mai praf firma.Nu stiu cum poti sa zici ca sunt bune articolele sportive de la ei. Daca vrei un skate adevarat cumpara unu blind almost toy machine alien workshop plan b element etc.Eu am unul almost cardboard.A costat 420 lei da se merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le scoti si le stergi cu putina apa

| anastazia39 explică:

Ms pentru raspunsuri. Dar nu stiu cum sa sterg rotile

| razor2000 a răspuns:

iTI SPUN din experienta mea nu-ti lua rco cand vei invata sa faci oly se va rupe in doua ier mi s-a intamplat mie...

| ediskate8 a răspuns:

Draga Anastasia nu incerca sa speli placa pentru ca va putrezi lemnul parerea mea este sa scoti rotile si rulmenti si stergi cu o carpa uscata elementele iar placa cu o carpa putin uda. edi constanta.ps pentru mai multe informatii contacteaza-ma pe id-ul de mess hutu_edi.

| ediskate8 a răspuns:

Mai anonimule Rco e firma ce teau scos astia de pe skate. ro ce naibi ma rco e cea mai varza firma de skate

| Calin_Andrei_Gabriel_1996 a răspuns:

Daca vreti mai mult ajutor pentru intretinerea/cumpararea skateboardurilor... apelati la mine ID: calin_andrei_gabriel@yahoo.com

Ma descurc foarte bine la chestiile astea si va pot da sfaturi...

Btw, placile RCO nu pot fi numite placi de skateboard, sunt niste jucarii.

| Calin_Andrei_Gabriel_1996 a răspuns:

Ce va trebuie:
-4 Roti
-8 Rulmenti
-Acetona
-Servetel
-Paharel din plastic cu capac
-Surubelnita groasa(sau ceva cu care puteti scoate rulmentii)

Deci...mai intai trebuie sa stii ca un skateboard are 8 rulmenti in total: 2/roata. Mai intai trebuie sa scoti rulmentii din roti cu ajutorul unei surubelnite mai groase, dar cu grija, ar trebui sa iasa foarte usor. Dupa ce ai scos rulmentii, trebuie sa stii ca acestia sunt alcatuiti din 2 "scuturi" protectoare, metalice sau din silicon care acopera rulmentii in sine. Acestea trebuie scoase cu grija afara, ele arata ca niste inele cu inscriptia "ABEC" pe ele. dupa ce au fost date jos, se pot vedea rulmentii: cateva bilute care tind sa se invarta in jurul unui ax. Dupa asta pregatiti un paharel din plastic in care turnati acetona (apa ii poate determina sa rugineasca). In paharel puneti toti 8 rulmentii la un loc si acoperiti paharelul cu un capac, sau ceva care sa nu lase sa iasa ceva dinauntru. Agitati paharelul timp de 5-7 minute dupa care incepeti sa scoateti rulmentii, punandu-i la rand pe un servetel... Dupa asta veniti cu putina vaselina (sau lubrifiant pentru rulmenti) si puneti 1 strop intre bilutele rulmentului, dupa care il invartiti pentru a se distribui uniform. Procedati la fel cu fiecare rulment. Dupa asta, puteti pune scuturile la loc si montati rulmentii inapoi in roata. Puneti si roata pe ax si ati terminat. Procedati asa cu fiecare roata in parte. Rulmentii nu trebuie curatati prea des, daca o faceti odata la 2-3 saptamani e perfect.

| Andrei_Vieru_1997 a răspuns:

Am si eu o intrebare! Cum pot sa curat scaiul de la skatebord dupa ce il folosesc si se murdareste?