| Andreutza184 a întrebat:

Imi puteti spune si mie pe scurt ce se intampla in Balfagul?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Vitoria Lipan isi pierde sotul, Nechifor Lipan, care s-a dus la Dorna sa cumpere oi. Opera este un fel de roman politist, Vitoria plecand cu fiul ei - Gheorghita - (mai avea si o fiica pe nume Minodora) in cautarea lui Nechifor.

Sotul ei cumparase 300 de oi, 100 dintre acestea fiind vandute de el unor ciobani - Calistra Bogza si Ilie Cutui. Mai tarziu insa, Nechifor este gasit mort intr-o rapa, iar asasinul acestuia este chiar Calistrat Bogza care marturiseste ca l-a ucis cu baltagul pentru a-i lua si celelalte 200 de oi.

4 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

In BalFagul nu se intampla nimic.

| Tops a răspuns:

Trei "ciobani" pleaca cu oile la pascut c2 dintre ei se hotarasc sa-l omoare pe al 3-lea si sa-i ia toate oile.laughing Apoi nevasta-sa face pe "the punisher" si pleaca sa-si razbune sotul (mu ha ha devil ) si apoi ii gaseste osemintele intr-o rapa si le inmormanteaza iar la pomana vin si cei 2 ciobani care l-au omorat apoi baiatul ei ii omoara cu un baltagbig grin si marturisesc crima