| Clank a întrebat:

In arhitectura si design, joburile sunt bine platite asa-i? Ok... ziceti-mi si mie nume de firme bune din ambele domenii. Mersi.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde. Nu intotdeauna. Cred ca unii umblă cu diplomele de licenta in buzunar si nu reusesc sa-si gaseasca loc de munca in acest domeniu, pe un salariu minim de economie, apăi sa mai si pretinzi un salariu fabulos?! Nu stiu cati ani ai, dar de obicei numai copii viseaza meserii care sa le aduca bănet mult, cat mai mult. Unii chiar au intrebat daca meseria de medic veterinar e foarte bine platita. Păi, daca te duci la veterinara, in primul rand trebuie sa-ti placa animalele, sa ai milă, nu să primeze banii. Daca omul nu are bani, inseamna ca trebuie sa-i lasi animalul sa moara?
E doar un exemplu. Nu-i corect sa visam doar bani si bani... Si eu cand aveam 15-16 ani aveam vise marete, dar realitatea e cu totul alta. Stii vorba aia: pasărea... mălai viseaza!

| Clank explică (pentru floresdemayo):

Mie imi place desenul tehnic si design-ul. nu visez numai banet, nu sunt deloc asa, ci din contra, dar nu vreau nici un salariu minwinking

| floresdemayo a răspuns (pentru Clank):

Degeaba iti place, uneori n-ai de ales. Trebuie sa accepti ce ti se ofera. Sunt multi la rand, vei fi dat imediat deoparte pentru altii care se multumesc cu putin doar sa aiba serviciu si o carte de munca. Si eu am o mică afacere, dar nu-mi convine sa vina unul cu solicitari din astea. Salariul creste pe parcurs, numai daca cred eu ca merită, altfel, nu!