| caramelagurl33 a întrebat:

La cat trebuie sa se culce o fetita de 6 ani, ca sora mea?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Se pare ca tu esti responsabila de sora ta cea mica si acum vrei sa te informezi cum sa procedezi pentru a nu gresi. Cred ca este buna atitudinea ta si te felicit pentru acest lucru.
Eu am crescut 2 copii si din experienta iti spun ca cei mici, trebuie sa se culce seara la ora 21 si sa aiba minimum 9 ore de somn pe noapte, pentru a putea sa se dezvolte armonios si pentru a nu-si obosi organismul. Mai trebuie sa doarma si in timpul zilei 1, 5 -2 ore, pentru a-si regasi energia pierduta cu activitatile zilnice.
Inainte de culcare nu trebuie facuta vreo activitate care s-o agite, pentru a putea avea un somn bun. Seara inainte de culcare sa-i citesti povesti pentru a putea sa se destinda si sa aiba o stare psihica buna, pentru a fi ferita de cosmaruri.
La sfarsit de saptamana, poate sa se culce si pe la orele 22- 22, 30 pentru a a doua zi nu merge la gradinita si nu trebuie sa se scoale asa de dimineata.
Multa sanatate si aplica cea mai buna tehnica pentru ca surioara ta sa accepte culcatul la aceiasi ora, fara sa se simta constransa de aceasta regula.

14 răspunsuri:
| Farcas a răspuns:

La ora 20:30-21:00 maxim. O fetita la ani asa mici, are nevoie de odihna multa pentru o crestere sanatoasa.

| RaR a răspuns:

8, 7

| ceco a răspuns:

La 9 maxim

| Fluturash cu aripi de inger a răspuns:

Yo stiu pe la 9 sau 9:30 cel tarziu cam asa.

| MusicisMusic a răspuns:

Pai ca sa aiba un somn de 10 ore(ideal) al putea sa adoarma pe la 9p. m. sau cel mult 10 p. m. Incercati sa ii faceti un program fix panala o anumita varsta

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

Dupa ce apune soarele ( se face intuneric ) inca o ora maxim si dupa aia somn, ia in considerare ca vine vara, si se intuneca la 22, 22 si

nu poti sa iti culci surioara cand e inca zi afara, decat daca este obosita

| ZuZuAleX a răspuns:

8-9

| dragutzyka29 a răspuns:

Eu as spune la 9.

| RoxanaCher a răspuns:

Nu mai tarziu de 10! Trebuie sa doarma cel putin 9 ore!

| Teutza98 a răspuns:

Cred ca la ora 9 ar trebui sa fie deja in pat.

| dnsmnl a răspuns:

Pe la ora 8.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca are 6 ani, este un copil "mic" in ghilimele. Nu ar trebui sa exageram cu culcatul la ora 8. Am putea supne 8:00-8:30 sau 9:00. dar totusi daca are 6 ani bine ar fi 8:30

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la 8 www.roby88.info

| laugh a răspuns:

Eu cred ca la 8:30.