| TheBlackCrystal a întrebat:

La matematica, la ora de geometrie ne-a predat diferite teoreme si ne-a spus ca ne vor ajuta in rezolvarea de problema. As avea o intrebare simpla: de exemplu am teorema liniei mijlocii intr-un triunghi, in probleme trebuie sa demonstrez neaparat proprietatile ei sau doar scriu direct; adica trebuie sa demonstrez de fiecare data ca ea este paralela cu a 3-a latura si este egala cu jumatate din a 3-a latura sau scriu direct ce stiu despre ea si gata.
Dau funda. Promit dar vreau raspunsuri cat mai repede!

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Nu trebuie sa ii demonstrezi prop. Ce trebuie sa faci e sa demonstrezi ca e linie mijlocie( asta daca nu ti se specifica in problema si esti sigura ca e)

| TheBlackCrystal explică (pentru Dana211):

DEci daca in problema imi specifica ca e linie mijlocie nu mai trebuie sa demonstrez asta, dar daca asta imi cere problema, sa demonstrez ca e linie mijlocie, atunci trebuie sa demonstrez asta (scuze ca am repetat unele cuvinte).

| Dana211 a răspuns (pentru TheBlackCrystal):

Daca nu iti specifica tu trebuie sa demonstrezi ca ea are 2 sau 3 din proprietatiile liniei mijlocii. Adica iei pe rand cate o proproetate si vezi daca o indelineste. Si daca la 2 sau 3 ( nu mai stiu exact acum) corespunde atunci e linie mijlocie (normal daca chiar e trebuie sa corespunda la toate dar tu nu trebuie sa demonstrezi mai mult de 2 sau 3)

| Dana211 a răspuns (pentru TheBlackCrystal):

Daca nu iti specifica tu trebuie sa demonstrezi ca ea are 2 sau 3 din proprietatiile liniei mijlocii. Adica iei pe rand cate o proprietate si vezi daca o indelineste. Si daca la 2 sau 3 ( nu mai stiu exact acum) corespunde atunci e linie mijlocie (normal daca chiar e trebuie sa corespunda la toate dar tu nu trebuie sa demonstrezi mai mult de 2 sau 3)

6 răspunsuri:
| NoMusicNoLife25 a răspuns:

N-am nici o idee. sincer nici n-am inteles ceai zis.

| PySyCuTzACaMeLuTzA a răspuns:

Trebuie doar sa demonstrezi k e linie mijloc. big grin nu conteaza proprietatile :X

| Teodora_Andrada_1997 a răspuns:

Pai dac pct care o form sunt mij laturilor triunghiului rezulta ca e linie mij si are toate prop. alea happy