| Pusheen a întrebat:

Ma simt atat de singura si sunt asa retrasa. Nu stiu ce sa fac. I mean, parintii nu-mi prea dau voie sa ies pe afara cu "prietenii" si chiar daca as iesi, sunt prea timida ca sa vorbesc sau nu stiu.
Pareri? Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| ÎngerulThawMic16 a răspuns:

Uite cineva care a fost in situatia mea!
Si eu am fost in aceasta situatie. Ma gandeam ca eu nu am prieteni si o sa fiu singura. Nu erau prea multi carora sa le impartasesc ganduriile infara de prietenii cei mai buni. Stateam mai mult in casa, pentru ca parintii grijulii nu prea ma lasau sa ies si eu in oras... si incepusem sa am ciuda pe cei care ieseau. Dar acum s-a rezolvat. I-am spus mamei ca am si eu nevoie sa putina libertate si m-a inteles, bineinteles ca nu din prima... M-am rugat foarte mult de ea sa ma mai lase.
Iar acum, am 14 ani si pot face aproape ce vreau! Chiar ma roaga sa ies afara si mai ales sa nu mai stau la calculator mereu laughing!
Poarta si tu o disctie cu mama ta si ai sa vezi ce bine o sa-ti prinda! Si lasa rusinea, ca in viata, daca esti rusinos, nu castigi nimic, ci mai mult pierzi.
Sper sa te descurzi big grin!
Te pup! kiss

5 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Pai spune-le parintilor tai ca te simti singura si atunci poate ca or sa te lasa sa iesi cu pritenii. la inceput este normal sa fi timida dar cu timpul o sa vezi ca o sa iti dai drumul. trebuie doar sa fi tu insuti si sa ai incredere in tine

| marktheshark a răspuns:

Doar tu poti schimba situatia, nu am un sfat miraculos

| papyterier a răspuns:

Pai ce varsta ai? adica atunci cand te lasa parintii afara incearca sa iti gasesti prieteni cu care ai cate ceva in comun, sau daca nu te descurci gaseste o fata cu care sa devii prietena si apoi ea iti va prezenta prietenii ei si tot asa happy. cat despre timiditate nu ai de ce sa fii asa infrunta toate temerile si lasa oamenii sa vada cine esti tu cu adevarat happy fa-ti curaj si scoate capu in lume nu mai fii retrasa, poate nu ai prieteni doar din cauzele astea de ce sa fii retrasa si timida toata viata fii vesela si traieste clipa la maxim! Sa nu iti pese de spun altii doar fii tu insati si nu ma refer la timiditate happy

| Pusheen explică (pentru papyterier):

Am 15. :/

| papyterier a răspuns (pentru Pusheen):

In tocmai la varsta asta ar trebui sa te uiti dupa baieti ( zic si eu. laughing ) nu sa stai inchisa in casa doar pentru ca esti timida infrunta-ti toate temerile si vei vedea ca nimic nu este imposibil gaseste pe cineva cu care sa iti petreci timpul si asa ai sa vezi ca o sa iti faci din ce in ce mai multi prieteni, nu ai de ce sa iti faci griji happy. A sta timida si retrasa nu este o solutie traieste viata la maxim! happy si bucura-te de fiecare clipa!