| Sara123434 a întrebat:

Hei. Am o problema. Am 16 ani si nu mai suport sa mai stau cu parintii mei. Mereu se iau de mine, mereu imi spun ca ba sunt grasa, ba sunt schija, imi interzic sa ies pe afara, pot iesi o singura data la 2-3 saptamani, cate o luna uneori chiar. Toti prietenii mei se distrează, parintii lor le dau voie sa faca ce vor. Ok, poate nu sa ies, dar as vrea macar acasa sa ma simt bine, dar mereu imi reproseaza ce am facut gresit. Stiu ca unii vor spune "vai, la 16 ani n-ai alte preocupări decat sa inveti", ESTE VARA, toti ies, isi traiesc viata, eu stau inchisa in casa. Am incercat sa vorbesc cu mama sa nu ma mai jigneasca. A spus ca nu o va mai face dar degeaba, a inceput din nou. Ajutati-ma cu niste sfaturi va rog

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Hollyg a răspuns:

Părinții tai au un comportament usor abuziv si destructiv. Ar trebui sa înțeleagă ca esti in perioada adolescentei si ca tot ce ti se întâmpla acum va avea un impact asupra viitorului si formarii tale ca om. Cat despre tine, ar trebui sa intelegi ca nimeni nu te învață sa fii părinte si ca de multe ori facem rau fără voia noastră. Părinții noștri au crescut intr-un mediu total diferit fără de al nostru, educați si crescuți dupa Concepții diferite, iar efectele se vad si acum. Încearcă sa vorbești cu psihologul școlii, explica-i problemele tale, apoi el va putea face o ședința cu părinții tai si ii poate face sa înțeleagă altfel lucrurile.

| Sara123434 explică (pentru Hollyg):

Multumesc! Voi incerca sa schimb ceva

| Sara123434 explică (pentru Hollyg):

Am mai incercat sa vorbesc cu ei dar am esuat. Sper ca de data asta sa reusesc, multumesc mult de tot!

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde de comportamentul pe care îl ai față de părinți.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| christall a răspuns:

Acum in perioada cu pandemia poate incearca sa te protejeze, numai ca nu stiu cum sa comunice. Intelegere trebuie sa fie din ambele parti, prinde un moment cand e mai linistita si incearca sa te apropii de ea si sa vorbesti cu ea.

| IonutPetre12 a răspuns:

Eu stau in casa fin martie.D3 buna voie si am 17.Foloseste asta in avantajul tau, invata o arta sau ceva.Dezvolta te.Nu te mai enerva daca ceva nu tine de tine.Acceta sitatia cum e.

| racuirina a răspuns:

Si parintii mei imi zic ca sunt grasa (chiar daca nu sunt) si am doar 13 ani...Stiu cum te simti incearca sa nu-i mai bagi in seama si stai mai mult in camera ta (asa fac si eu) (sper sa se rezolve totul cu familia ta, pup )

| Sara123434 explică (pentru racuirina):

Mersi mult! fii tare si tine minte ca esti frumoasa, pe mine m-a afectat ce mi au spus despre mine, nu i lasa pe ai tai sa faca la fel!