| DarknessAngel a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un pui de pudel alb in varsta de o luna si o saptamana. Are de toate; vaccin facut, pasaport, carnet de sanatate, este deparazitat. Este pui si ii e foarte greu sa se obisnuiasca cu noul lui camin. Plange toata noapte si nu pot sa dorm mai deloc. Dimineata trebuie sa ma scol devreme sa il duc afara si evident ca abia ma pot tine pe picioare. Imi puteti spune ce sa fac sa nu mai planga noaptea sau daca il poate lua cineva? Stiu ca va intrebati de ce l-am luat daca nu pot avea grija de el...dar na, copiii mai au mofturi si nu mi-am putut imagina ca va fi asa greu sa am grija de el. Dar asta este, daca nu il pot face sa se obisnuiasca cat mai repede va trebui sa il dau.

5 răspunsuri:
| AndreeaBz a răspuns:

Nu e normal sa fie luat de langa mama la o luna. La 2 luni se da normal. e inca prea micsad

| AndreeaBz a răspuns (pentru AndreeaBz):

Sau mai stiu niste trucuri. Presupun ca are locul lui unde doarme. pune un ceas, va auzi ticaitul si va crede ca e inima mamei. obisnuieste-l cu tine. joaca-te cu el. tine-l mereu langa tine. si daca e sa pleci, sa nu se simta singur pune un lucru de-al tau ( haina), va simti mirosul, va sti ca e a ta si va sti ca nu l-ai parasit puppy dog eyes.

| Alicutz a răspuns:

Nu il da... daca il vei da va suferi si mai mult. Tine-l mereu langa tine si incearca sa te joci cu el cat mai mult.Seara,l-ai putea tine langa tine sau sa il inchizi undeva unde nu il vei auzi.Dar asta ar fi prea crud...Si eu am avut un bison mic care facea aceleasi lucruri.Dar cu timpul s-a obisnuit

| DarknessAngel explică (pentru Alicutz):

Numai ca el se cam trezeste noaptea sa isi faca treburile si nu am cum sa il tin langa mine ca o sa isi cam faca treburile pe covor sad

| Mateescu_ANDREI_1982 a răspuns:

A patit si eu ceva asemanator dar eu tot de pui l-am luat dar avea 3luni, dar tu trebuia sa-l mai lasi langa mama lui si dupa aceia cand il luat statea suparat vreo saptamana si gata se invata cu noul domiciliu! ca asa am facut eu! si tipatu e din cauza ca ii este dor de mama lui/ei! incearca sa te porti cu el ca o mama poate o sa se lase de tipat si n-o sa mai fie suparat! succes