| tiby93 a întrebat:

Mi-am luat un perus. are cam 3 saptamani si e cam fricos.cum sa fac sa se obisnuiasca? i-as da drumu prin camera cu geamurile si usile inchise dar imi e frica sa nu se bage pe sub dulap sau ceva de genu, cu toate ca o sa am grija sa nu intre... c sa fac?

5 răspunsuri:
| FreshDreams a răspuns:

Buna.Am si eu 2 perusi. Sfatul meu este sa ii iei o pereche, ca sa nu fie singur(perusii traiesc mai mult daca au pereche, asa mi s-a spus). Nu il stresa, lasa-l sa se acomodeze. E greu la inceput. Pune-te in locul lui, te-ai acomoda intr-o casa straina, daca ai fi adoptat/a de alti oameni, pe care nici macar nu ii cunosti?

In fiecare dimineata, cand ii pui mancare, vorbeste cu el, alinta-l, si nu fa miscari bruste, se va speria.Nu cred ca e bine sa il lasi sa zboare acum, e inca micut, o sa se ciocneasca de mobila, de geam, de perete si se va rani. Oasele lor sunt inca fragede, si se opt produce fracturi, chiar rupturi.Mai asteapta o luna, doua. Daca vrei sa il scoti din colivie, nu il lasa sa zboare, tine-l bine in mana(dar nu prea strans, stiu cazuri in care perusul a murit pentru ca a fost tinut prea strans). Mangaie-l, alinta-l, poti chiar sa ii mai dai si un mic pupic pe capusor sau pe aripi, dar ai grija sa nu iti dea cu ciocul in ochi.Nu te asptepta sa se invete prea repede, e nromal, tocmai a fost luat din alt mediu.La inceput va sta el cuminte si nu va face nimic, dar peste cateva luni nu o sa mai poti sa dorrmi dimineata de cate galagie facelaughing. Stai cu el, alinta-l, canta-i, si vei vedea ca va da rezultate.Si sa nu te miri daca intr-o zi iti va raspundehappy. Asa sunt ei: iubareti, uneori rai, dar fiecare se apara daca simte pericol nu?

Deci in concluzie, ai rabdare, ea poate rezolva multe lucruri.Succes>big grin

| lora3u a răspuns:

Si eu am avut, era femela :X o minunatie de papagalita. Si a mea era la inceput sperioasa, dar dupa ce s-a obisnuit cu cei de-ai casei, era foarte dragalasa. E bine sa nu-i dai inca drumul, pana se obisnuieste, insa, vorbiti mult cu ea, alintati-o (ii placewinking ). Pe parcurs se obisnuieste si o sa fie prietenoasawinking

| Audrey. a răspuns:

Depinde de cand il ai.NU ii da drumul pana nu se acomodeaza cu tine si cu ceilalti.Lasa-l inchis o saptamana, doua, dupa care ii poti da drumul.Nu o sa intre pe sub dulap decat daca se loveste de ceva, ceea ce se intampla foarte rar.Al meu s-a lovit cu capul de calorifer si a cazut in fund.Probabil s-ar fi ridicat sa zboare daca nu-l speriam eu.Deci,in cazul in care cade, lasa-l in pace, isi va reveni singur [putin probabil sa cada]. In general se asaza pe lucrurile inalte [draperii, perdele... eventual monitor]. Daca e mascul si daca e singur, va veti intelege bine happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut si eu printr-o situatie similara.va trebui sa mai treaca un timp pana cand se acomodeaza.pentru inceput ar trebui sa il faci sa se obisnuiasca cu tine, sa te cunoasca, iar mai apoi ai putea incerca si sa il eliberezi in camera... daca ii dai acum drumul in camera, fiind neobisnuit si speriat s-ar putea asa cum ai zis si tu, sa se blocheze pe undeva sau sa faca ceva ce i-ar putea face rau...
Inceraca atunci cand e agitat sau speriat de ceva sa ii vorbesti sau sa ii muti colivia intr-un loc linistit, fara prea mult zgomot.cu timpul se va obisnui, vei vedea;-)

| Mikata a răspuns:

Stai linistita.Eu am un perus de 8 ani.La inceput era foarte fricos, si nu iesea deloc din colivie.Nu ii lasam usa deschisa; normal, imi era frica sa nu pateasca ceva prin casa sau mai rau sa iasa afara. Daca ii dai drumul prin casa, sa nu te sperii daca o sa cada, pentru ca daca e pui nu stie sa zboare, si trebuie sa invete big grin.Ai grija sa nu ai geamul deschis sau sa fie sita inchisa.Cam atat big grin poate o sa se obisnuiasca sa stea pe umarul tau cum sta si al meu big grin
Sper ca te-am ajutat happy