| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa ma luati la misto sau sa spuneti ca inventez. E adevarat si sunt speriata de moarte. Aseara am iesit afara sa ma intalnesc cu prietenul meu. Casa mea e la 100-150 m de cimitir si biserica, iar noi ne intalnim la jumatatea drumulu dintre casa mea si cimitir. Am plecat de acolo pe la 3:10, l-am sunat pe drum sa ii tin de urat pana ajunge si el acasa. Pe la troita (cruce de lemn din intersectie) a zis ca a vazut o femeie din satul lui cu ceva in brate si a zis sa ma uit pe gem sa vad unde se duce. La mai putin de 4 minute cainele meu si al vecinei au inceput sa latre, iar pisica mea a sarit in geam si era cu urechile ciulite. La scurt timp s-a auzit un scartait sau un planset de copil ascutit, nu stiu sigur ce era. fiindca am inchis geamu, eram speriata de moarte. M-am dus la ai mei si cand am iesit afara sa ne uitam, nu era nimic. De cateva seri se aud pasi prin fata geamului sau zgomote ciudate. Vreau o parere si raspunsuri adevarate, nu mistouri. Nu inventez nimic. ce se putea intampla daca mai stateam acolo 5 minute? Nici nu vreau sa imi imaginez... Plus ca asta-vara cand ne-am vazut iar, s-a stins becul din cimitir si s-a aprins la scurt timp...

26 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Locuieşti lângă un cimitir, auzi paşi de-afară, iar într-o seară animalele tale reacţionează natural la nişte zgomote. Totul sună ca un film horror prost.

Tu doar ai ajuns să-ţi concentrezi atenţia pe chestii infime şi să creezi conexiuni absurde, atâta tot. În caz că greşesc, ai biserica aproape, deci Dumnezeu să te ajute.

| express11 a răspuns:

Cheama popa sa faca o festanie. fara gluma!

| marin81 a răspuns:

Nu va mai intalniti si voi pe langa cimitire happy/ Acuma serios vorbind, astea sunt doar niste superstitii, alimentate de povestile bunicilor/ Dupa cum zicea cineva "nu trebuie sa te temi de morti teme-te de cei vi", eu zic sa nu va mai alimentati frica si sa infruntati adevarul, sa vede-ti cine face misto de voi doi/ Poate vreun fost iubit sau fosta iubita /

| KMaddieK a răspuns (pentru marin81):

Pai nu are cine sa faca misto de noi fiindca nimeni nu stie ca ne intalnim, ai mei sunt impotriva relatiei. Locul e mai ferit, de aia ne vedem acolo. Dar multumesc de raspuns happy

| eviltwinnn a răspuns:

La inceput ai spus ca intamplarea asta s-a petrecut aseara, la sfarsit spui:
"De cateva seri se aud pasi prin fata geamului sau zgomote ciudate"
Care e legatura dintre zgomotele pe care le auzi de cateva zile cu ceea ce s-a intamplat aseara, sau cu ceea ce s-a intamplat vara trecuta?
Deci sa o luam in ordine, prietenul tau a vazut o femeie, ti-a spus sa te uiti pe geam, cainii au inceput sa latre pisica ta s-a speriat iar apoi s-a auzit un copil plangand.
Uite ce cred eu: Acea femeie mergea undeva cu copilul ei, iar cand a trecut pe langa casa ta au inceput cainii sa latre (cainii latra noaptea). Copilul s-a trezit in acel zgomot si a inceput sa planga, tu cand ai iesit sa te uiti normal ca nu ai vazut nimic, femeia s-a continuat drumul...

Apropo, Silenz in Romania nu traiesc ratoni.

| digital7shady a răspuns:

Anxietate, ai inventat totul, desi sunetele erau reale. Ca in desene, cand personajele sunt in padure noaptea si copacii devin monstri si totul e infiorator. Auto-sugestie combinata cu frica si o minte cruda, nimic mai mult.

| LSMM a răspuns:

Pare un pic dubios să vezi o femeie cu un copil în brațe la 3 dimineața, dar cine știe? Prietenul tău a zis că era o femeie din satul lui, ceea ce nu înseamnă decât că era un om viu care umbla noaptea, ca mulți alți oameni. N-ai de unde să știi motivul pentru care făcea asta și nici nu cred că e relevant.

Locuiești lângă un cimitir și-ai impresia că dacă se aude ceva în jurul casei/în casă, trebuie să fie ceva în neregulă. În realitate, nu e chiar așa.

Fiecare om a auzit la viața lui zgomote ciudate noaptea. Unii nu le bag în seamă, pentru că trăiesc într-un loc departe de cimitire/case dărăpănate/orice are aspect mai puțin primitor. Alții asociază sunetele respective cu faptul că trăiesc într-o zonă anume, în cazul tău în apropierea unui cimitir. Atât, doar asociază și se sperie din cauza asta. La fel și cu becul.

Cum spuneam, fiecare om aude/vede/simte câte ceva noaptea. Asta ce-ar însemna, că fiecare om e bântuit? Mă îndoiesc.

Stai liniștită, sunt sigură că nimeni nu vrea să-ți facă rău. Nimeni nici din cei vii, nici din cei morți.

| Dackvareder123 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Multi psihologi zic ca toate astea sunt din imaginatia noastra. Cu cat ne incarcam memoria cu asa ceva cu atat vom vedea/auzi lucruri paranormale. Nu, nu poti controla asta deoarece din gandirea ta ajunge in subconștient si de acolo e de necontrolat. Parerea mea e ca ar trebui sa nu te mai gândești la asta si sa nu te mai întâlnești cu prietenii la cimitir big grin

| Silenz a răspuns:

Eu personal nu cred in asa ceva. Poate ca era vreo pisica sau caine sau raton pe la geam. Si afara poate chiar era o femeie adevarata.
Important e sa incerci sa nu iti pierzi cumpatul si sa nu iti faci posibile scenarii in minte.
Gandeste-te asa: Daca era o fantoma si voia sa iti faca rau, crezi ca o opreau niste ziduri de beton? Sau nu iti facea rau pana acum?

Ar trebui sa il rogi si pe prietenul tau sa te consoleze, poate te mai linistesti.

| express11 a răspuns (pentru Silenz):

Cu ratonii este tare! ai grija...la ratoni!

| dadine a răspuns:

Doar ca idee: poate ca pisica a venit cu urechile ciulite ca se intalnise cu o amica de-a ei, pisicile cand sunt in calduri scot zgomote ca de copii. Iar daca o pisica/motan in calduri scoate sunete de genul, isi cheama partenerul. Astea ar putea fi sunetele de pasi si zgomotele ciudate.
Parerea mea.

| MVRARIVM a răspuns:

Ma', da' de ce numai voua vi se intampla de astea? Va invidiez un pic. La ce plictiseala indur uneori. Daca se mai intampla, du-te soro la fata locului cu tupeu, cu pofta, cu ce vrei tu! Sa vezi ce Doamne iarta-ma se petrece acolo. Daca ti-e frica, mergi impreuna cu cineva. Hai ma', ce naiba, un pic de aventura. Nu ti-e dor sa-ti bata inima de emotie? Asa, spre exemplu ca la dezvirginare. Ideea e ca aventurile de genul asta te fac sa iti bata inima doar pana cand iti dai seama ca de fapt nu era vorba de nimic iesit din comun. Silenz, esti numarul unu cu ratonul. Am ras sanatos. BolnxX, daca te vei duce pe la "troita fermecata" gandeste-te la ratonu' lui Silenz. Antidot de frica mai tare nu imi vine in minte. Pe acolo prin cimitir m-ar bufni rasul o data la 3 minute gandindu-ma! Prea tare faza cu ratonul!

| leivi a răspuns:

Nu prea cred.dar daca spui tu! Ar trebui sa te gandesti mai bine daca nu a fost doar in mintea ta, pentru ca atunci cand iti este foarte frica mintea iti joaca feste!

| DeeaDenyyyy a răspuns:

Ai inceput sa auzi pasi in fata geamului dupa incidentul ala cu femeia pe la troita?

| KMaddieK a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

Nu, asta cu femeia a fost aseara, pasii se aud de cateva seri, inainte de asta

| DeeaDenyyyy a răspuns:

Eu zic sa nu iei rahaturile astea in serios, si eu am mai patit dar nu le-am luat in seama.Bazeaza-te pe realitate, pentru ca ce e un mit, ramane mit si nu iti poate face rau.

| FallenAngel21 a răspuns:

Eu personal nu cred in fantome si cred ca are de ce sa iti fie frica. Daca ar fi vrut cineva sa te omoare o facea pana acum happy Nu are de ce sa iti fie teama. Nu cred ca s-a trezit vre un mort si s-a gandit sa iti faca o vizita. Faza cu femeia e cam ciudata, dar sunt mici sansele sa te fi urmarit pana acasa doar ca sa te bantuie. Stai calma, nu e niciun pericol daca ai o casa langa cimitir.

| KMaddieK a răspuns (pentru FallenAngel21):

Femeia aia nu m-a urmarit pe mine, eu eram deja acasa si ma uitam pe geam, el mi-a zis ca a trecut pe langa ea si se indrepta spre zona in care locuiesc

| FallenAngel21 a răspuns (pentru KMaddieK):

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, dar serios, nu cred ca sunt fantome

| Coco_Alex_1996 a răspuns:

Nu este nimic. Pasii aia ii auzi in capu' tau.Probabil pisica s-a speriat de latratul cainilor iar femeia aia poate astepta un taxiu ceva. Si faza cu becul: Nu ai mai vazut un bec sa se stinga si sa se reaprinda? Cand se mai intampla din astea gandeste-te la ceva frumos.

| Bluefighter a răspuns:

Probabil era o mama idioata care nu îşi mai vroia copilul si a vrut sa îl abandoneze, partea cu zgomotele si paşii de la uşa par a fi luate din filme, probabil e doar imaginaţia ta.

| Georgiana_Prutianu_1995 a răspuns:

Dumnezeule. nu vreau sa fiu in locul tau acum. Sincer! Si mie mi s-a intamplat asta. Veneam de la magazin si la vale de mine era o casa parasita cu geamurile sparte. Casa aproape era daramata. si deodata ( eram singura pe la 2 dimineata) se aude un tipat de femeie. am crezut ca mi se pare, dupa cateva minute se aude o pisica mieunand mai rau ca un caine, si dintr-o data se mai aude si un cocos tipand la 2 dimineata! M-am speriat de moarte, nu dupa mult timp o femeie a tipat sa fug! Eram moarta de frica. Toti prietenii mi-au spus ca mi se pare ..chestii... eu tot nu imi pot lua gandul de la asta! Te inteleg perfect!

| Georgiana_Prutianu_1995 a răspuns:

Dumnezeule. nu vreau sa fiu in locul tau acum. Sincer! Si mie mi s-a intamplat asta. Veneam de la discoteca si la vale de mine era o casa parasita cu geamurile sparte. Casa aproape era daramata. si deodata ( eram singura pe la 2 dimineata) se aude un tipat de femeie. am crezut ca mi se pare, dupa cateva minute se aude o pisica mieunand mai rau ca un caine, si dintr-o data se mai aude si un cocos tipand la 2 dimineata! M-am speriat de moarte, nu dupa mult timp o femeie a tipat sa fug! Eram moarta de frica. Toti prietenii mi-au spus ca mi se pare. chestii. eu tot nu imi pot lua gandul de la asta! Te inteleg perfect!

| qSweety a răspuns:

Probabil,tu stai cu gandul ca "cineva" sau "ceva" e acolo. Poate e doar imaginatia ta, si stiu cum e..ca si mie mi s-a mai intamplat..asa ca nu te mai gandii la chestia asta, si incearca sa te gandesti la ceva frumos, de exemplu:Un loc frumos in care esti tu si prietenul tau (´・ω・`)Sigur o sa te simti mai bine, Sper sa mearga!:*:* Multa bafta!:*^.^