| raul1istetzu a întrebat:

O intrebare foarte des intalnita:ce credeti ca este rosia? Fruct sau Leguma va rog mult raspundeti cat mai multi!

10 răspunsuri:
| Alex_7297 a răspuns:

Roşia, la fel ca dovleacu, este fruct, deşi nu cred că ştie foarte multă lume lucru' ăsta...
Încă o confuzie se mai face între pepene, care este o legumă, făcând parte din aceeaşi familie cu castravetele... (mă refer la pepenele verde).

| Fvn a răspuns:

Leguma?confused

| Domyno a răspuns:

Cica : "Din punct de vedere botanic roşia este un fruct, dar din punct de vedere culinar este o legumă."

Sincer niciodata nu mi-am pus problema asta, dupa parerea mea e leguma thinking

| allyson a răspuns:

Rosia este o legumă. La fel ca fasolea, morcovul si celelalte. Dar toate aceste sunt fructele plantei respective.

| bubulikutza a răspuns:

Din punctul de vede culinar rosia este fruct si din punctul de vede culinar este leguma. Dupa parerea mea cred ca rosia este o leguma.

| chrystyna a răspuns:

Cred ca e leguma.Atata tp cat nu vedem pe langa mere, banane, portocale, etc, si rosii, tind sa cred ca rosia e leguma. Daca ar fi fruct, s-ar mai folosi la gatit impreuna cu restul legumelor? Ma intreb si eu asa.Sau cand se face salata de fructe(doar din fructe)nu am vazut niciodata sa se puna rosie.Chiar daca din punct de vedere botanic se sp ca e fruct, eu cred ca toti o considera leguma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing))nimica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fruct sau legumă?

http://ro.wikipedia.org SPUNE CLAR : "Din punct de vedere botanic roşia este un fruct, dar din punct de vedere culinar este o legumă."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca-ti dau un filmulet dragut sa afli raspunsul :)) :D http://www.youtube.com/watch?v=xjdBCeUdAmI

| pallalexander a răspuns:

E leguma si e fructul plantei