| Gabbitzu a întrebat:

O intrebare pentru fete,, chiar si pentru baieti " cand in viata persoana cu care ai fost ti-a gresit din cauza geloziei v-ati desparti?
prietena mea a renuntat la mine din cauza ca eu eram prea gelos pe ea. In fine am postat cateva filmulete pe net, youtube trilulilu 220.com si multe alte-le si tot nu vrea sa imi dea pace,, adica sa ne impacam " ajutati-ma sa o readuc in viata mea...

P. S. vedeti unul dintre filmulete-le mele facute pentru a ma ierta VIATA MEA http://www.trilulilu.ro/DJGabbitzu1/0e06f5b2b378ef

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pai un filmulet nu te ajuta sa te impaci cu ea... cel mai bine e sa vorbesti cu ea sa vezi daca mai tine la tine.Si treaba cu h=gelozia...incearca pe viitor sa mai lasi de la tine.Nu rezolvi multe cu gelozia atata ca provoci certuri.Ca o relatie sa functioneze nu trebuie sa stai pe ea si sa o sufoci, ci dimpotriva, trebuie sa'i acorzi si putina libertate ca sa vada ca ai incredere in ea.Si nu mai fi gelos din orice prostie
Succes happy

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, foarte dragut, chestia e ca gelozia e o problema destul de serioasa intr-o relatie si probabil, daca a ajuns la despartire, nu mai suporta. Si eu am avut un prieten foarte gelos, asa ca pot spune ca empatizez. Un sfat pe care ti-l dau e sa nu ii mai faci filmulete si declaratii. Dupa ce ca i-ai parut posesiv, acum pari si hartuitor. Eu iti inteleg intentiile, insa ar fi cazul sa devii responsabil si sa accepti ca ea a pus capat relatiei dintr-un motiv anume iar in urmatoarea relatie sa fii mai ingaduitor. Parerea mea e ca nu are niciun sens sa insisti acum: ti-ai dat seama ca ai gresit, i-ai spus, asta e tot ce poti face. Cu cat vei insista mai tare, cu atat te va respinge mai mult. Tu de ce nu vrei sa ii da-i pace? Fiindca o iubesti? Iubirea inseamna sa doresti ce e mai bine pentru cel de langa, sa il respecti si sa ii oferi libertate.

| Leea1234 a răspuns:

Daca, gelozia lui ar fi exagerata, si mai ales pe motive nefondate...cred ca "da"!
o relatie se bazeaza pe respect, incredere si abia apoi pe dragoste!
in cazul tau nu exista increderea...si e grav!
frumos filmulet... sper ca ea sa-l inteleaga...si sa inteleaga mesajul melodiei!

| Gabbitzu explică:

Mersi pentru sfat la toata lumea.,, desi imi este greu sa renunt "
Oricum chiar mi-ati dat sfaturi foarte bune...
asta seara am sunato pe telefon si i-am propus sa ne intalnim pentru a mai schimba si noii 2 vorbe. Vreau sa imi cer iertare fata de ea si mai mult stiu din unele surse ca si ea ar vrea sa fim din nnou impreuna. asta ar insemna ca am sanse mari sa o readuc in viata mea :X

insa... am o dilema, maine cand m-a intalnesc cu ea nu prea stiu ce sa fac sau cum sa o impac cu ideea ca o iubesc si ca as muri daca ar fi cu altu in locul meu... cred ca as inebuni... cum sa fac? ce sa fac? hai k de obtinut o intalnire cu ea am reusit nu sunt un,, expert " in agatat fete dar am totus putin,, lipici " tongue

se mai poate da inca un sfat? va roggggggggggggggggggggg big grin

mersi si va iubesc :X

| MissCamelia a răspuns:

Depinde ce i-ai facut. daca i-ai facut ceva urat, nu cred ca s-ar impaca cu tine. tu acum ar trebui sa-ti gasesti alta fata si sa nu mai repeti greselile

| dulcika a răspuns:

Buna.
ff dragut.
gelozia este boala grea., este greu sa scapi de ea(si eu sunt geloasa pe orice chichita mica..., orice, nu ma pot aptine)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa mai fii si gelos, dar nu in exces. Ce-i mult strica. Retine, gelozia vine din lipsa de incredere, te mai incearca indoiala, dar gelozia in exces inseamna ca tu chiar nu ai incredere in ea si asta o doare. Daca deja ti-a dat papucii inseamna ca ai exagerat si cit crezi ca te-ar fi suportat? Sa te accepte asa inseamna sa-si dea girul, sa fie de acord cu iesirile tale, ceeace nu-i normal. Asa ca las-o si tine minte pentru urmatoarea relatie. Daca n-ai invatat nimic, risti sa ramii singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabi intr-o relatie trebuie sa ai incredere in cel de langa tine sau macar sa dai o sansa pentru a putea merge. eu sunt fata si nu mi-ar placea ca prietenul meu sa fie obsedat de gelos sau eu sa fiu geloasa. asta e te-ai despartit de ea asa ca viata merge mai departe si incearca sa-ti gasesti o alta fata caruia sa-i dai macar sansa sa-ti arate ca nu meritasa fi gelos.