| andrumrdk a întrebat:

sunt disperat crying. Am avut o relatie de aproape 4 anii cu o fata pe care o iubesc nebuneste dar din pacate in ultima periaoda am cam exagerat, eu sunt un tip f gelos si cu chestia asta am cam zapacit-o si vrea sa ne despartim, adica vrea o perioada sa luam o pauza cat isi tremina examenele adica cam o luna vrea sa fie singura sa nu ne vedem ne vb cum putem si eu tot ma rog sa ne impacam eu am tinut-o si din scurt si acuma vrea sa iasa cu prieteni vrea sa fie libera sa nu mai imi dea atatea explicatii de o sapt nu mai vb asa cum ne vorbeam si de fiecare daca cand plang la tel si ma rog de ea se enerveaza si imi cere sa las timpu sa treaca adica luna asta cat isi termina examenele cu bine. Imi tot zice la telefon ca din cauza geloziei mele si tinutului din scurt a ajuns sa fie asa cu mine si ca nu mai vrea sa fie dependenta de mine ca nu are voie colo pentru ca asa faceam eu ii ceream multe explicatii i-am zis ca m-am schimbat si nu o sa mai fiu asa dar tot nu vrea sa ne impacam va rog din suflet ajutati-ma ca sa o recastig cum sa fiu cu ea ca sa se intorca la mine. Eu acuma nu stiu ce sa fac cum sa fac sa o recastig sa ne impacam si sa ne iubim cum ne iubeam candva va rog sa ma ajutatii cum sa fac ca sa nu o pierd. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| xanderblackx a răspuns:

Sa zicem ca ai face ceva sa se intoarca si s-ar intoarce la tine. eu vreau sa-ti explic si riscurile intr-o astfel de situatie. ideea este ca nu o sa mai fie la fel, stii tu: ciorba reincalzita nu prea mai e buna. tu o perioada o sa fi schimbat dar la un moment dat iar vei incepe. daca nu, si vei tine in tine lucrurile, asta inseamna ca faci un compromis cu tine si ca te neglijezi in pofida altei persoane, ceea ce nu e tocmai oke. mai e varianta in care tu taci si "inghiti", ea e fericita ca nu i se mai "scoate ochii" si nu i se mai cere explicatii pana cand isi va da seama ca are cam multa libertate si probabil va orofita intr-un mod sau altul de ea, stiind ca tu nu vei mai zice nimic, fapt in care la un moment dat tu vei rabufni si veti porni de unde a-ti inceput sau "vei inghiti" in continuare si ea va ajunge sa-ti dea din nou papucii, dar pe motiv ca : "nu mai esti ca inainte, te-ai schimbat" sau "m-am gandit ca vreau altceva, intre noi nu mai merge, te-ai inmuiat" sau pur si simplu va pleca, fapt in care tu te vei enerva foarte rau si vei suferi inzecit pentru ca odata ai avut posibilitatea sa opresti toate astea, tu alegand sa-ti suprimi ideile. acum ramane la atitudinea ta. sper ca m-am facut inteles.

| andrumrdk explică (pentru xanderblackx):

Sa stii ca ai mare dreptate si habar nu am ce sa fac iti multumesc oricum pentru sfar chiar sunt disperat nu mai am treaba nici cu ai mei stau numai inchis in camera nu mananc nu fac nimic crying Multumesc

| andrumrdk explică (pentru andrumrdk):

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date si totii avetii DREPTATE si stiu ca totu s-a terminat din cauza mea! Multumesc si viata merge inainte!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat, o lasi sa fie fericita asa cum vrea ea. Iubirea nu inseamna posesiune, inseamna daruire. daca ea e fericita fara tine, las-, daca o iubesti. te va chema ea daca va avea nevoie de tine, nu o chinui. daca nu mai esti cum erai, spune-i pur si simplu ca ti-o doresti inapoi, dar esti capabil sa te sacrifici din iubire si retrage-te din viata ei. daca te va vrea inapoi, iti va da un semn. daca nu, tu nu ai motive sa te opui fericirii ei, de vreme ce spui ca o iubesti cu adevarat.

| SimonaQs a răspuns:

Acum iti dai si tu seama? Cand te paraseste. Asa se intampla mereu.
Ea si-a spus parerea vrea sa fie singura sa fie dependenta de ea si sa nu iti mai dea tie explicati. E foarte urat ce ai facut adica e si ea om, vrea si easa se disteze. Tu cand iesi in oras iti cere 100 de explicati? Nu cred. Nu pot sa iti dau nici un raspuns concret sa iti spn 100% se intoarce sau nu. Dar eu cred ca daca se va simti mai bine singura ar trebui sa iti ei adio de la ea. Daca chiar o iubesti cu adevarat acceptai decizia si las-o perioada asta nu o mai stresa.Noi cei de pe TPU ne dam cu parerea. Eu cred ca degeaba incerci sa iti remediezi situatia.

Bafta si sper sa iti rezolvi problema. :*

| GutuvanMorgan a răspuns:

BRAVO TINERE. Gelozia e leacul perfect pentru o relatie esuata. Indiferent de ce fata/femeie vei avea, mai devreme sau mai tarziu se va satura de stupizeniile pe care le poate debita un om bolnav de gelozie. NU te astepta ca vreuna sa te iubeasca sincer.Revizuieste-ti comportamentul, fii om in primul rand ( nu stiu de ce, a fi barbat uneori echivaleaza cu a fi badaran si prost crescut ). Si de la relatia pe care vrei s-o reiei cu fata, las-o balta, nu mai astepta nimic, ai distrus ce-a fost frumos, veti avea numai necazuri impreuna, obisnuieste-te cu gandul. Pe viitor fii baiat destept, pe o femeie o castigi respectand-o, nu scotandu-i ochii c-a facut aia sau ca s-a uitat la celalalt sau c-a vorbit cu alalalt, sau ca si-a tras-o cu toti > Bafta si minte multa, chiar ai nevoie

| Anaad a răspuns:

Extrem de incorect comportamentul tau...asa aveai impresia ca nu ai sa o pierzi niciodata, ca nu se va intampla nimic neprevazut, dar ai obtinut exact opusul acestui lucru. Nu vreau sa spun ca meriti sa suferi, asa cum a suferit ea. In fond cei 4 ani vor lasa amprente greu de sters pentru amandoi. Daca o iubesti, asa cum sustii, las-o! Ai transformat- intr-o marioneta, in universul careia existai doar tu, dar e si ea om, are nevoie de prieteni, de libertate, sa te iubeasca pentru ca vrea..nu pentru ca stie ca altfel reactionezi cine-stie-cum. Daca va vrea sa se intoarca la tine, trebuie sa faci tot posibilul sa te schimbi (nu poti sa te schimbi de pe o zi pe alta). Daca nu, las-o sa fie fericita! Multa bafta!

| andrumrdk explică:

Pai deja de o saptamana suntem asa si nu mai mananc nu am nici o pofta eu o vreau inapoi nu ma intereseaza cu ciorba eu o iubesc enorm si vreau sa fim din nou impruna nu vreau sa o pierd deoarece a fost si este cineva pentru mine datorita ei am luat bacalaoreatul am luat permisu m-am angajat toate datorita ei pentru ca m-a ajutat cu toate eram inainte un baiat care bea statea numai cu baietii nu avea nici o treaba cu ce zic ai lui stii si de aia nu vreau sa o pierd pentru ca mi-a schimbat viata eu acuma sunt dependent dupa ea o IUBESC f mult si vreau sa ne iubim crying nu stiu de ce nu reusesc asta... poate o sa se intoarca la mine? Dupa ce ii dau libertatea asta o sa se intoarca? Eu o sa o astept!

| xanderblackx a răspuns (pentru andrumrdk):

Cea mai mare greseala pe care ai facut-o si esti pe cale s-o faci in continuare... este sa fii dependent de ea. de ce nu faci ceva sa devii independent? apoi, nu datorita ei ai luat permisu', job etc, ci ea a fost un impuls pentru tine. datorita starii pe care o ai acum, ii atribui ei niste lucruri pe care tu le-ai facut. de fapt tie iti lipseste increderea de sine, iti lipseste personalitatea. da-i libertate, dar fa-o de tot. pune ordine in ganduri, prioritizeaza-ti aspectele vietii, nu lasa pe altu' sa-ti dicteze cursul vietii. probabil se va intoarce la tine, dar fi cu bagare de seama ce-ai sa faci pe viitor. te pot ajuta, psihic vorbind, si cu niste sfaturi sa o poti recucerii, dar nu o sa duca prea departe chestiunea asta... pe larg, florentinbadicu@yahoo.com