| Alinuta_3485 a întrebat:

Parca nu sunt eu straight face De o luna astept vara, si acum...straight face Azi, debea in prima zi de vacanta, nu stiu ce mi-a venit ca am inceput sa ma gandesc la tot ce ma streseaza : trebuie sa imi fac o tema la istorie foarte grea, trebuie sa citesc o lista intreaga de carti ( nu asta ar fi o problema, dar nu le am pe toate si imi trebuie neaparat ), trebuie sa completez 2 caiete romana/mate si multe altele. Cand ma gandesc la toate astea, parca nu mai am chef de nici o vacanta straight face. Si eu o asteptam de mult timp... Vreau sa ma bucur de ultima vara in care ma mai simt copil, si vad ca ma "bucur" de stres straight face. Ce pot face? Nu sunt genul care daca ma simt prost imi gasesc alta ocupatie pe timpul verii. Cu ocupatia asta, oricare ar fi ea, as fi si mai stresata straight face Si eu chiar vreau sa fiu linistita vara asta straight face

Răspuns Câştigător
| AgrigoroaeiALeX a răspuns:

Uite tu spuneai ca ai o lista intreaga de citit pai fa in felul urmator : incearca incepand de azi ca in fiecare zi sa citesti macar o ora/ 2 ore pe zi.
2)Legat de tema la istorie incearca sa te documentezi de pe acum... cauta informati nunumai pe net incearca sa te consulti si cu parinti/prieteni si dedica 30 min pe zi teme-i la istorie
3)la fel si la rom/mate fa la fel documenteazate de pe acum si lucreaza asa 30 min la amandoua.

Ma rog poti sa lucrezi si mai putin dar cred eu ca daca ai dedica 2 ore pe zi tuturor activitatilor nu s-ar intampla nimic si sa zic asa dupa 3 zile in care ai lucrat faci 2 zile pauza si asa lucrand putin in fiecare zi in totata vacanta o s-a vezi ca o sa termini.

Iar in restul zile iesi afara distreazate cu prieteni incearca sa uiti de scoala/de teme/de stres iesi putin din admosfera asta dar totusi sa si lucrez pentru ca daca nu lucrezi si la zicand : "lasa ca fac pe maine" o sa vezi ca in felul acesta o sa ai delucrat mult mai multe ore pe zi si o sa incepi sa te agiti sa te panichezi dar daca o sa faci putin in fiecare zi dupa 1 luna o sa vezi ca lucrand putin ai terminat si restul veri este a ta big grin

1 răspuns:
| James_2956 a răspuns:

Off,profesorii astia romani...
Chiar nu vad ca temele de vacanta si listele de lecturi sunt niste metode depasite;
relaxeaza-te!
e timp pentru toate,nu te stresawinking
Cartile alea daca depui un efort de o saptamana le-ai terminat
Caietele(nu trebuie sa le faci obligatoriu,crede-ma) sunt ceva minor, n-ai altceva mai bun de facut, scrii 10-20 de pagini,pana te plictisesti,daca nu mai ai chef opreste-te.
Gandeste-te la orice altceva,arunca caietele alea pe geam,si fa ceea ce iti place,profesorii,chiar daca sunt ei uneori mai batuti in cap,ne inteleg, sunt si ei oameni.
Nu te stresa pentru probleme de genul asta, nu are rost!winking