| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema. Ce pot face ca sa adorm? la ce sa ma gandesc? Am incercat sa ma gandesc la verde si la alb ca cica te linisteste si adormi, sa inumar( pomi, meri sau chestii din astea) dar e in zadar. Daca ma pun in pat de exemplu la 21:30 pana la doisprezece si ceva nu pot sa adorm. E rau ca trebuie sa ma scol si dimineata cand sunt la scoala si ma doare capul daca ma scol dimineata si va dati seama ca numa chef de invatat nu am cu durere de cap(acum sunt in vacanta dar dupa vacanta?). Apropo am 12 ani ca sa nu credeti ca sunt stresata (pentru. ca nu sunt stresata) ca am auzit ca si de la stres nu poti sa dormi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| InoKo a răspuns:

Eu asa fac, vezi poate te ajuta si pe tine. Iai o carte care iti place foarte mult si citeste.citeste...citeste.Cind citesti, creierul oboseste, se blocheaza si o sa observi ca o sa ti se faca somn. Dar bine.vezi sa nu fie vreo insomnie. Vorbeste cu parintii poate mergi la un neurolog, sau mai stiu eu.In cazul meu, eu tot nu pot adormi dupa 10, doar daca sunt foarte obosita.Si eu ciesc, sincer nu cred in chestia cu numaratu. Dar citesc.Si fie ca inteleg.fie ca nu.fie ca-mi place fie ca nu, dar ma ajuta sa adorm.Deseori adorm cu cartea in miina si dimineata ma scol asa.Incearca si tu sau vezi alte metode.Bafta.

| Ciprian a răspuns:

Daca ai o viata activa si obositoare vei adormi cum te vei pune in pat. Incearca sa iei niste somnifere. Sau sa faci ceva care sa-ti oboseasca privirea ca sa ti se faca somn.

| CapitanuSemafor a răspuns:

Uite ce fac eu. Nu ma gandesc ca trebuie sa adorm, nu numar oi, nu beau lapte etc.
Pur si simplu ma bag in pat si incep sa ma gandesc la subiecte random. Ce sa fac maine, cum ar fi sa nu stiu ce, ma gandesc la orice imi vine in minte. Continuand cu subiectele astea random nu imi dau seama cand termin cu ele, creierul pana la urma oboseste si adoarme fara sa imi dau seama. Fac asta de la 10 ani si nu a dat gres laughing Adorm cam in 15-30 min, daca conta si asta

| RoseNightmare a răspuns:

Plantele care te ajuta sa dormi

Stresul si anxietatea pot forma o bariera pentru un somn de calitate. Exista câteva plante recunoscute care induc o stare de relaxare si inlatura efectele stresului ajutand la obtinerea unui somn linistit. Atentie insa: nu trebuie combinate medicamentele antidepresive cu plantele medicinale care au efect calmant.

Valeriana (Valeriana officinalis): Aceasta planta a fost folosita ca tranchilizant usor si somnifer de mai bine de 1000 de ani. In Anglia, in timpul atacurilor din al II-lea Razboi Mondial, valeriana era prescrisa oamenilor pentru a-i ajuta. Tinand cont de eficienta efectului ei, valeriana a fost comparata cu diazepamul. Insa, spre deosebire de celelalte barbiturice, valeriana nu produce ameteli dimineata si nu creaza dependenta.

Passiflora (Passiflora incarnata): In 1867 a fost întrodusa în medicatia din SUA ca sedativ usor. Proprietatile calmante ale acestei plante nu au fost insa transmise si celorlalte plante din clasa ei. Efectul de tranchilizant usor este dat de efectul continutului în alcaloizi, care se gaseste in partea aeriana a plantei. In timpul celui de-al II-lea Razboi Mondial, in Germania, aceasta planta era folosita la obtinerea "serului adevarului". Alcaloizii continuti de aceasta planta combat depresia si declanseaza o stare de bine.

Gotu Kola (Centella asiatica): Este recunoscuta in întreaga lume pentru capacitatea de a calma trupul si mintea. In Ayurveda, gotu kola este considerata planta care aduce echilibrul, care induce starea de relaxare si energizeaza simturile. Din acest motiv este introdusa in alimentatia yoghinilor pentru a-i ajuta sa obtina mai usor starea profunda de meditatie. Elefantii indieni care au reputatia ca nu uita niciodata, adesea se infrupta din frunzele acestei plante. Gotu kola este bogata in complexul de vitamine B, care sunt recunoscute ca fiind vitaminele antistres.

Sunatoarea (Hypericum perforatum): Studii realizate prin anii '80 au aratat ca aceasta planta poate ajuta cu succes in stari de anxietate si stres, îmbunatatind calitatea somnului. Astazi are o reputatie universala de sedativ.

Kava kava (Piper methysticum): face parte din familia piperului si a fost folosita timp de secole ca un relaxant natural în sudul Pacificului. Studiile au demonstrat ca folosirea acestei plante este compatibila cu tratamentul cu Benzodiazepines, insa fara a inregistra efecte secundare. Trebuie totusi sa se aiba in vedere faptul ca, la unele persoane, poate dezvolta unele afectiuni ale pielii numite "kava dermopatie" caracterizata prin descuamarea pielii.

| alinutza92r a răspuns:

Aveam si eu chestii din astea, si cateodata mai mi se intampla, ce pot sa-ti spun este ca atunci cand incerci sa adormi trebuie cat de cat sa fii si un pic obosita, daca vezi ca nu te ia somnu' incearca sa asculti muzica linistitoare, ai sa vezi ca are efect, daca nu merge asa, ai putea sa stai pana la 22:00 sa faci ceva, orice, niste exercitii fizice spre exemplu, si cel mai important, mananca ceva usor seara, un iaurt, o cana cu ceai.
Asa fac si eu si da rezultate la mine, puteam sa-ti spun sa apelezi la pastile dar nu sunt bune, mai bine un ceai, te linisteste si ai sa dormi o groaza. Sper ca ti-au fost de folos sfaturile mele! Sarbatori fericite!

| Andrey_3199 a răspuns:

Incearca gandeste-te la valul marii, poate vei adormi.Eu de multe ori fac asa.

| BumtSii a răspuns:

Buna!

O cana de lapte cald inainte de culcare te ajuta sa dormi foarte usor!
Inchid toate luminiile, am grija ca este liniste...nu trebuie sa iti fie cald sau frig, daca nu ai somn citeste o carte, incearca sa te iti la TV si pune'l sa se stinga... daca nu merge incearca sa te gandesti la ce ai facut in acea zi, ce ai de gand sa faci in viitor dar cu ochii inchisi, muzica iti oboseste creierul si urechile, daca e prea trista te face sa plangi cum esti singura si poti intra in ganduri, iar cea prea zapaiata iti ia somnul sau te streseaza.

Daca nici cum nu poti dormi ia un somnifer natural, sau bea sau mananca ceva ce sti ca te linisteste, punet ein pat comoda, inchide ochii, nu te gandi la nimic si asa vei adormi

*NU MANCATI CIOCOLATA, NU VETI COCA-COLA SAU CAFEA SEARA![va nelinisti, agita si tulbura somnicul]

Succes!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi se intampla foarte des. Cand ma pun in pat, ( pe la vreo 23:00 ) nu adorm instant. Trebuie sa stau cam o jumatate de ora poate chiar o ora ca sa adorm. Incearca sa inchizi ochii si sa te gandesti la ceva frumos. De exemplu daca ai vrea sa mergi in Parcul de distractii dar nu poti, gandeste-te ca mergi acolo si ca te distrezi de minune. Asa vei adormi mai usor (cel putin asa mi se intampla mie cateodata).

Sper ca te-am ajutat. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi! happy

| xDcreepy a răspuns:

Bea seara cate un pahar de lapte caldut cu miere ( de salcam, daca se poate)

| Mebutterfly a răspuns:

Incearca ca inainte de a merge la culcare sa bei o cana de lapte fierbinte daca nu functioneaza, poate fi si din cauza faptului ca nu prea depui efort ziua respectiva, incearca sa-ti umplii timpul cu ceva care reprezinta efort fizic sau invata, deoarece invatatul reprezinta efort psihic. Daca nici una dintre acestea nu functioneaza incearca sa adormi la t. v. la reclame sigur adormi happy. Funda?

| Oana_1526 a răspuns:

Mai patesc si eu sa nu pot dormi, dar in general mi se intampla cand dorm prea mult sau nu sunt obosita.Cand nu pot sa dorm, imi gasesc locul potrivit in pat si ma gandesc la ceva frumos, la o persoana draga sau ce imi doresc sa se intamplehappy. Poate te ajuta