| ElSueno a întrebat:

Pe la mijlocul lui Mai o sa merg in Brasov si o sa stau 5 nopti, mi-ar putea spune cineva ce e de facut si de vizitat? M-ar interesa de asemenea si un traseu montan, nu foarte dificil, dar cat sa te tina ocupat cateva ore. Vremea cum e in mai? Fiind zona de munte ma gandesc ca e ceva mai frig decat in restul tarii.

Răspuns Câştigător
| wpetterssone a răspuns:

În Brașov, în luna mai sunt aproximativ 17°C (ca medie pentru intervalul 9-16). Noaptea, temperaturile ajung la 7°C.
Când ajungi în Brașov, poți vizita Piața Sfatului, strada Sforii, Prima Școală Românească, Poarta Șchei, Biserica Neagră, Cetățuia Strajei, Muzeul Județean de Istorie, Casa Sfatului, Muzeul etnografic, Muzeul de Artă, Muzeul Civilizației Urbane și Parcul Schaefller.
Ajungând în Brașov rar, poți vizita Râșnov, Cetatea Râșnovului, Parcul de Dinozauri și în Zărnești, unde poți merge prin Prăpăstiile Zărneștiilor și până la Plaiul Foii. De asemenea, ai Castelul Bran, la 12 km de Zărnești în localitatea Bran.
În altă zi, poți vizita Poiana Brașov. Pentru a ajunge în Poiana Brașov ai două variante: pe picioare (11 km de urcare, traseu ușor, realizabil în 2 h) sau cu autobuzul 20 al RATBV (25 minute, tarif: 5 RON/călătorie). Din Poiana Brașov poți cere informații la CNIPT Poiana Brașov, aflat în apropierea stației de autobuz.
Poți urca pe Postăvarul, pedestru (traseu ușor, echipament minim, 1 h 30min la urcare și 50 min la coborâre, pantă de cel puțin 40°) sau cu telecabina (40 RON tur-retur). Un alt trasru, din Poiana Brașov către Peștera de Lapte (loc alunecos, necesită echipament minim, încălțări adecvate pentru locuri alunecoase, 50 min de la CNIPT Poiana Brașov).
Pentru mine, toate aceste obiective le-am putut face în 4 zile. Obiectivele ce țin de Zărnești, Râșnov și Bran se pot face într-o zi, cele legate de Brașov într-o zi și ai avea nevoie de două zile pentru drumețiile montane menționate, asta dacă nu alegi varianta autobuz - telecabină.

| ElSueno explică (pentru wpetterssone):

Mersi mult pentru raspuns si imi cer scuze pentru aceasta intarziere de cateva saptamani, n-am mai intrat pe TPU. O intrebare mai am: care sunt sansele sa intalnesc ursi in timpul deplasarii pe traseele montane (Tampa, in Sacele am inteles ca e ceva traseu si cel spus de tine, spre Poiana Brasov)?

| wpetterssone a răspuns (pentru ElSueno):

Nu cunosc aceste detalii.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Https://consilierturism.ro/......in-brasov/
Poti merge la Poiană, ca sa nu zici ca nu ai fost la munte.