| tibi2000 a întrebat:

Pe un calculator care avea Windows XP am instalat Windows 7 iar acum vreau sa instalez din nou Windows XP.Insa cand bag CD-ul cu Windows XP nu ma lasa sa instalez.Trebuie sa fac o noua partitie? Inca o intrebare: daca fac o partitie noua o sa-mi ia din marimea celeilalte partitii?( deoarcece am doua partitii si amandoua foarte mici de 45 si 30 GB)

Funda

6 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Nu trebuie să faci o partiţie nouă. Butează cd-ul de Windows la startup.
Dacă vrei să faci o partiţie nouă trebuie să ai spaţiu neformatat.

| danikee a răspuns:

In primul rand daca vrei sa faci o noua partite trebuie sa imparti partitia C daca vrei ca D sa nu fie afectat. In mod normal cand instalezi un windows xp dupa care 7 apoi iar xp ar fi recomandat sa se stearga toate partitiile care le ai si create din nou pentru a se evita pornirea windowsului cu anumite probleme (recoveri windows cv de genu). Cand creezi partitiile in functie de windowsul pe care vrei sa-l instalezi, isi va crea separat o partitie de sistem, 1mb la xp si 100 mb la vista si windows 7. In cazul in care nu booteaza CD-ul in momentul in care incerci sa instalezi windowsul problema este din CD sau din bios. Bafta happy

| tibi2000 explică (pentru danikee):

Deci întâi sterg partitiile, le fac din nou si instalez?

| danikee a răspuns:

Pai atunci nu inteleg care e problema ta... De unde ti se opreste instalarea windowsului? Sau ce nu merge mai exact. Fii mai punctual

| tibi2000 explică (pentru danikee):

Când bag cd-ul intru in setup si am patru optiuni dintre care una "Install Windows xp" care nu merge. Si cd-ul merge ca am mai instalat pe un pc cu el

| danikee a răspuns:

Pai restarteaza Pc-ul si pune sa buteze automat din bios apoi dai restart si trebuie sa mearga. daca nu merge nu stiu ce poate avea... Poate nu e bun CD-ul.