| anonim_4396 a întrebat:

Am avut doua windowsuri pe calculator pe doua partitii diferite, am formatat o partitie pe care era un windows si acum a ramas goala. Intrebarea e cum fac sa imbin doua partitii?

7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Ps: am windows vista.

| RobertMoon a răspuns:

Am 2 partitii pe care am avut windowsuri si una e goala acum si mai am una cu jocuri si programe

| mihai69 a răspuns:

Partition magic, parted (linux) etc.

| doctorandus a răspuns:

Scrii comanda diskmgmt.msc, stergi partitia goala si extinzi partitia de Windows.

| RaduTN a răspuns:

De ce sa imbini partitiile?

Cel mai bine ar fi sa reinstalezi windows-ul, poate treci la windows 7, ca ar fi mai ok, si la pasul la care te pune sa configurezi partitiile le stergi pe toate, apoi le creezi tu cum vrei. Eu recomand sa ai peste 2 partiti, ca daca ai doar una si o sa-ti bagi pe PC multe fisiere importante, poze, videoclipuri, filme, etc. si calculatorul o sa se strice, si ai nevoie de o reinstalare de windows, le poti spune adio fisierelor, pozelor, etc. Asa daca ai 2 partiti, si pe partitia a doua, nu pe cea cu windows ai toate fisierele se poate strica windows-ul, nu o sa-ti faci probleme ca trebuie sa reinstalezi windows-ul. La pasul cu configurarea partitiilor tu doar formatezi partitia cu windows, simplu si usor.

Bafta!

| AdmiNuL a răspuns:

Salut! Daca ai Windows 7, click dreapta pe My Computer-->Manage-->Disk Management si click dreapta si mai departe stii tu! Sper ca te-am ajutat! Bafta acolo!

| wwast a răspuns:

Easeus partition magic.