| vanessa12345 a întrebat:

Pffff, nu mai stiu ce sa fac. Azi am rupt-o cu prietena mea cea mai buna. Se crede centrul pamantului si de parca viata- i-ar fi datoare cu ceva. Se supara pe mine din orice amanunt si spune ca eu ma dau mare, cand de fapt ea face pe top modelul si vrajeste lumea ca ce frumoasa e, chiar daca mai stau cu altii se supara. Un prieten de-al meu a lovit-o o data si de atunci ea il uraste. Eu sunt inca prietena cu baiatul ala si asta o supara, dar e varul meu si varul ei, totusi... Ea spune ca o las balta, dar asta doar pentru ca ea sta cu ceilalti copii si eu stau singura, trebuie sa fiu si eu cu cineva, totusi sad Este foarte foarte invidioasa. Acum vorbeam pe mess si i-am spus in fata cum se comporta cu mine si a spus ca sunt la fel de rea ca tiganii (fara suparare.) efectiv m-a facut tiganca. E cea mai buna prietena din clasa a 3-a si chiar nu ma asteptam la asta straight face acum sigur alearga dupa asa zisa "prietena care mereu o intelege"
Eu cred ca am facut bine cand i-am spus in fata ceea ce credeam, dar la acest raspuns nu ma asteptam. Desi toata lume, chiar si profesorii o cred o raspatata copilaroasa, eu credeam ca e altfel.
Mereu ma vede pe mine si se crede nevinovata, si eu trebuie sa imi asum greselile ei, iar pentru toate eu sunt de vina.
Ce credeti? Nu spun ca sunt perfecta, am greselile mele, dar nici chiar asa straight face

Răspuns Câştigător
| pisicutzaPOKERITZA a răspuns:

Asa-i! Nu esti perfecta dar nici chiar asa(din cate ai povestit). Am avut aceeas problema cu o prietena care o stiam cuminte... etc cam pe,, gustul'' meu. Ne-am mutat amandoua la o alta scoala sia colo erau copii bogati si rasfatati. Ea m-a lasat balta dar se folosea de mine la teste si cand ne certam si ea era devina eu trebuia sa-mi cer scuze. Intr-o seara am stat pe ganduri si m-am decis ca prietene(ata cat mai eram) sa-i spun adevarul in fata. Ea s-a suparat si de atunci e doar o pata care apara numai cand vrea ceva de la mine. Te sfatuiesc sa te gandesti bine la problemele dintre tine si prietena ta si sa ei o decizie cat mai repede, dar ai grija sa nu faci o mare greseala. Pupici si Bafta!

| vanessa12345 explică (pentru pisicutzaPOKERITZA):

Exact asta e si problema mea, eu trebuie sa imi cer scuze cand ea e devina si in plus ma folosea. Nu ma asteptam sa ne comporte asa, mai ales ca suntem si rude

9 răspunsuri:
| Neurofunk a răspuns:

"Se crede centrul pamantului", "spune ca eu ma dau mare, cand de fapt ea face pe top modelul si vrajeste lumea ca ce frumoasa e", " Este foarte foarte invidioasa" - te citez.

Îți propun să discuți aceste lucruri cu ea.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Ştiu cum este să suferi din cauza prietenei cele mai bune. Prietena mea cea mai bună este o persoană la fel de dificilă, se supără foarte repede şi o împac foarte greu.
Revenind la problema ta, nu ai greşit cu nimic, nu putem fi perfecţi.
Dacă se supără că vorbeşti cu băiatul acela înseamnă că nu e suficient de matură să înţeleagă că nu îţi poate impune cu cine să fii prietenă şi cu cine nu.
Să ştii că nu e obligatoriu să aveţi prieteni comuni.
Încearcă să te înţelegi cât mai bine cu mai multe persoane. Nu fă sacrificii numai pentru ea că e prietena ta cea mai bună deoarece vei avea de pierdut.
Fii mai independentă şi nepăsătoare.
Nu te mai milogi de ea, dacă te înţelege e foarte bine, dacă nu te înţelege dă-i un timp să reflecteze şi vei vedea că va veni ea la tine să te caute.
Prietenii vin şi pleacă, numai cei adevăraţi rămân, iar dacă nu rămân înseamnă că nici nu au existat.
Fii mai încrezătoare în tine.
Baftă.
Pa-pa.

| ShadowGhost a răspuns:

Hey.Parerea mea e ca ai procedat corect.Incearca sa iti cauti alta prietena si sa o lasi pe ea sa se descurce singura.Nu are sa faca nimic daca se crede top model. Poate are sa aiba parte de vrunul care sa o destupe nitel.Cat despre tine, evit-o.Nu merita sa iti strici tu blazonul pentru ea.Cu capul sus si inainte.Bafta:*

| Iubibilăă a răspuns:

Nu iti mai complica viata. Daca ai o prietena si nu e loiala, buna dar e mincinoasa si rea, vorbeste cu ea ce a gresit. Daca nu intelege trebuie sa pui punct prieteniei.
Eu nu mai stau la discuti cu astfel de persoane. Daca la inceput se poarta urat cu mine si nu se mai opreste, i-au masuri.

| gingergirl1 a răspuns:

Eu cred ca ai facut bine ca i-ai spus ce crezi despre ea! Acum nu stiu! daca voi doua va considerati BFF si tine-ti una la alta ar trebui sa va impacati! Dar observ de aici ca nu prea va puteti considera cele mai bune prietene! Adica adevaratele prietene nu se comporta asa, intelegi? trebuie sa existe respect, intelegere, incredere intr-o prietenie dar in situatia ta nu prea exista aceste lucruri!
Mai discuta cu ea o data! daca vrea sa va impacati bine daca nu, nu! Tu trebuie sa te milogesti de ea!

| RoseAndBiia a răspuns:

Inseamna ca nu e prietena ta cea mai buna

| ToxicSmile a răspuns:

Las-o in pace. :] 1-2 saptamani... poate se potoleste putin. O sa-si dea seama ca ii lipseste "prietena ei cea mai buna " :]. Eu spun sa nu va certati din lucruri banale ca doar va cunoaste-ti de ceva vreme.