| smiley16girl a întrebat:

Plec cu avionul in alta tara. Ce nu am voie sa iau cu mine? funda.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Articole ce nu pot fi transportate
explozivi, muniţii, artificii;
materiale iritante sau ofensive;
gaze comprimate (ex: butan, oxigen, propan);
materiale corozive (ex: acizi, produse alcaline, acumulatori, mercur);
obiecte lichide şi solide inflamabile (ex: acetonă, gaze lichefiate, alcool industrial, chibrituri);
materiale magnetice, otrăvuri (ex: arsenic, cianuri, insecticide);
materiale radioactive;
materiale oxidante (ex: decoloranţi, nitraţi, peroxizi);
arme ofensive;
orice produse de origine animală: carne, lapte sau produse derivate neconservate.
http://www.tarom.ro/......rtate.html

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cala nu poti lua lucruri de genul celor explicate de mixxjim.

In bagajul de mana nu ai voie cu nimic ascutit, cu lichide sau altfel de creme, brichete sau orice poate fi considerat o arma alba.

| frikk a răspuns:

rolling on the floor) o dinamită / bombă rolling on the floor
zbor exploziv sa aiwinking

| Tunaru_Adelina_1998 a răspuns:

Pai stiu ca nu ai voie sa iei sticle si nici lichide(de parfum, vin alte alea...), cosmetice, cutite, arme..., nu ai voie sa depasesti 20 kg la bagajul de mana