| daniela281 a întrebat:

Poti avea incredere in oameni?

Răspuns Câştigător
| BigBadSheep a răspuns:

Trusting is good. Not trusting is better. Adică să ai încredere e bine, să nu ai e şi mai bine.
Încrederea se câştigă nu se cere.

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Nu, nu poţi avea încredere în toţi oamenii.
Sunt de părere că singurele persoane care într-adevăr te vor sprijini necondiţionat şi nu te vor trăda niciodată sunt părinţii, fraţii şi surorile, bunicii.
În prieteni nu poţi avea încredere. Foarte rar găseşti un prieten adevărat iar de cele mai multe ori ajungi să fii trădat când te aştepţi mai puţin. Să nu te încrezi în niciun străin. Prietenia este precum un fluture. Ai impresia că l-ai prins când de fapt nici măcar nu l-ai atins.
Viaţa este dură şi numai cei puternici cu idei îndrăzneţe îi ţin piept.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fel de persoane sunt, funda? :X

| AndyLavy a răspuns:

Da, Poti. Insa nimeni nu iti poate garanta ca acea persoana intr-o zi nu te va trada.
Viata nu ar mai avea farmec daca nu am avea macar putina incredere in oameni, am trai tot timpul cu frica. acum depinde de fiecare.

| hummmer a răspuns:

Nu.Te trădează într-o clipă.

| DedeeAndreea a răspuns:

Bună.
Şi eu mi-am pus de multe ori întrebarea asta...
Nici azi nu ştiu răspunsul concret.Dar am învăţat că prietenii pe care îi credeam eu prieteni adevăraţi, sunt de fapt nişte persoane false.În ziua de azi, acei prieteni pe care eu îi credeam practic îngeri, se prefac că îmi sunt prieteni, iar eu mă prefac că îi cred! Epic, nu?!
Eu am 2 prietene foarte bune.Cu ele stau mai mereu...Mi-am dat seama că ele 2 îmi sunt prietene adevărate în felul următor:M-am certat într-o zi cu ele pentru că aveam nervi şi nu aveam chef de vorbă, de nimic, de nimeni.A doua zi am stat cu câteva prietene false, ca să zic aşa, şi am încercat să mă integrez în grupul lor. Vroiam să le arăt celorlalte 2 prietene adevărate cu care mă certasem că eu sunt tare şi nu am nevoie de ele. Dar am fost exclusă din acel "grup" fals. Şi când m-am întors la cele 2 prietene ale mele adevărate, m-au primit cu braţele deschise...Lucru pe care prietenele mele false nu l-ar fi făcut dacă ar fi fost în situaţia celor 2 prietene adevărate.
So...E complicat.Nu sunt sigură că acele 2 prietene sunt adevărate.Dar oricum sunt ok, mai ok decât alţi prieteni.În ultimul timp nu le-am mai spus secretele, pentru că am văzut că pe zi ce trece, prietenii "adevăraţi" mă trădează.
Eu zic să nu ai încredere deplină în prieteni.Nu se ştie ce au ei de gând.În familie poţi avea încredere oricând! Familia este pe primul loc, şi te asigur că poţi avea încredere în familia ta!
Numai bine.

| Camelisa a răspuns:

Familie da
Prieteni sau asa zisi prieteni nu happy
Pastreaza 'secretele' pentru tine, bucura-te numai tu de ele.
20% din oamenii nu le pasa daca tu ai vreo problema iar restul 80% se bucura ca tu ai aceea problema, asta e o vorba care m-a ajutat mult.

| alexciuc a răspuns:

Depinde ce oameni..parinit rude..normal ca da..sau cel mai bun prieten dar sa stii ca prietenii te pot trada uneori.

| pizzahut a răspuns:

Poti avea incredere in familie! In prieteni de asemenea, dar trebuie sa stii cine iti este prieten sau nu. Incredere 100% nu poti avea in nimeni: oricine dezvaluie un secret mai devreme sau mai tarziu, indiferent cat de banal este. Uneori chiar noi o facem, fara intentie.